Ödem Şişliklerine Çare Oluyor Beyni Kuvvetlendiriyor

Ödem Şişliklerine Çare Oluyor Beyni Kuvvetlendiriyor

Yemeklerimizi lezzetli hale getirmek için birçok baharat kullanırız. Bu baharatların şifa kaynağı olduğunu söylemek istiyoruz.

Mesela, güvey otu mükemmel bir bakteri düşmanıdır, zerdeçal ise astım hastalarınca tercih edilir. Baharatları ister yemeklerinize katarak, ister çayını yaparak, isterseniz de kapsül formunda kullanarak yararlarını görürsünüz.

Zencefil: Hamile bayanların bulantısının geçmesi için zencefil çayı tüketilebilir. Birde kanser tedavisi gören hastalar da bulantıyı geçirmek için zencefil kullanabilir.

Ada çayı: Boğazınız için en kolay tedavi adaçayıdır. İster gargara yapın ister çayını yaparak için. Araştırmalara göre Alzheimer hastalarında hafıza iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır.

sarımsağın besin değeri

Sarımsak: Kalp damar sağlığı korumak ve kuvvetlendirmek için sarımsak tam bir şifa kaynağıdır. Damar tıkanıklığı ve sertleşmesini iyileştiren, kolestrolü düşüren sarımsağı yemeklerinizde tüketebilirsiniz ya da yemeğin içine katabilirsiniz.

Güvey otu: Bağırsak problemlerini giderip, sağlığınıza kavuşmak için güvey otu tavsiye edilir. Çok kullanırsanız, ağzınızı yakabilir bu sebeple fazla kullanmamaya özen gösterin. Güvey otu yağı kolay sindirilir ve günde 4 defa kullanabilirsiniz. Fazlası zarar olabilir, çünkü ağzı yakıcı özelliği vardır.

Nane: Midenizi rahatlatmak için en iyi alternatif yollardan biri de nanedir. Hem sindirim sorunlarınızı hem de bağırsak problemlerinizi geçirmek için rahatlıkla kullanılabilir. Nane çayı veya nane kapsülleri kullanılıp faydaları kısa zamanda hissedilecektir.

Zerdeçal: Vücuttaki şişlikleri gidermek için de kullanılan en iyi yol zerdeçaldır. Birde kalp damar sağlığınızı iyileştirmek için de önerilir. Yemeklerinize biraz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Lütfen yararlı bulduğunuz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Şimdiden teşekkür ederiz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.