Natürel Gübre Yapmanın 5 yolu

Sizlerde bahçenizde bulunan çiçek ve ağaçlarınızı canlanmasını istiyorsanız kendiniz doğal gübre yapabilirsiniz. Hazır, yapay ve endüstriyel gübreler bahçenize ve ağaçlarınıza zarar verecektir. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için doğal gübre yapacak 5 farklı yöntem hazırladık. Bu yöntemlerimizi kullanarak kendinize doğal gübreler yapabilirsiniz.

Muz Kabuğu Gübresi

Muz kabuğunun içeriğinde potasyum bulunduğundan, doğal gübre üretiminde kullanabilecek en iyi gıda maddelerinden bir tanesidir. Bu özel mineral, nitrojenden sonra nebatlarınız için en ehemmiyetli maddelerden biridir. Fotosentezde ve dayanıklı dokuların yaradılışında ehemmiyetli bir rol oynar. Bunun dışında solgun görünen çiçeklerinizin ve nebatlarınızın yine canlanmasına yardımcı olur.

Muz Kabuğu Gübresi Nasıl Yapılır?

Muz kabuklarını parçalara ayırıp su dolu bir kapta 15 dakika süresince kaynatın. 15 dakika sonra, altını kapatın ve soğumaya bırakın. Son olarak, gübreyi çiçeklerinizin çevresine sıkın. Şayet isterseniz, kabukları suyun içinde bırakabilirsiniz.

Elma Sirkesi Gübresi

Elma sirkesinin içinde bulunan asetik asit, bahçeniz için iyi bir gübre görevi üstlenebilir. Bu yiyecek sayesinde, nebatlarınız sıhhatli bir biçimde gelişir ve yapraklarının yanıksı bir görünümü engeller.

Elma Sirkesi Gübresi Nasıl Yapılır?

Bahçenizi ve ağaçlarınız sulamak için kullanacağınız suyun içerisine bir kaşık kadar elma sirkesi ilave edin. Bu karışım ile bahçenizi sulayın ve sirke ile sulamayı en az haftada bir kere yapın.

Yumurta Kabuğu Gübresi

Yumurtanın içinde bulunan fazla kalsiyum sayesinde yumurta kabukları domates, biber ve patlıcan gibi bitkilerde çiçeklerin çürümesini engellemektedir.

Yumurta Kabuğu Gübresi Nasıl Yapılır?

Birkaç yumurta kabuğunu ezip bitkinizin kök kısmına yerleştirin. Yumurta kabuklarını kurutup ezerek toz haline getirerek de bu
işlemi yapabilirsiniz. Sonrasına ise bu tozu bitkinizin çevresine serpin.

Liken Gübresi

Kuru ve taze olarak bulunabilen liken, yetiştikleri topraklarda “faydalı” mikropların yaşadığı eforlu iz elementlerini kapsar. Liken gübresi sayesinde bahçeniz daha sağlıklı bir görünüm kazanacak ve solmaktan kurtulacaktır.

Liken Gübresi Nasıl Yapılır?

Likenleri doğrayıp bir kova suya koyun.
Kovanın üzerini kapatın ve gübreleri 2-3 hafta bekletin.
2-3 hafta sonra bu suyu nebatlarınızın üzerine püskürtün.
Minik bir nebata 2 bardak su püskürtmek yetecektir.
Şayet nebat orta -boy ya da büyük boy ise 4-6 bardak su püskürtebilirsiniz.

Ağaç Kabuğu Gübresi

Ağaç kabuğu çok fazla potasyum ve fosfor içerir. Toprağın zenginleşmesi için olmazsa olmazdır. Değişik yandan, kapsadığı maddeler sayesinde karınca ve haşereleri uzaklaştırır. Ancak bu maddeyi asidik toprakta yetişen nebatlarda kullanmamalısınız. Zira toprağın ph balansını değiştirebilir.

Ağaç Kabuğu Gübresi Nasıl Yapılır?

Bolca odun külü alıp suda seyreltin. Daha sonra gübrenizi istediğiniz bitkilere dökün. Şayet seçim ederseniz, külleri de köklerden 2 ya da 3 santimetre öteye serpin.

Evet değerli okurlarımız kendiniz yapabileceğiniz 5 farklı doğal gübre yolu. Hangisini isterseniz yapabilirsiniz. Evinizde küçük bir bahçeniz varsa sizin içinde bir uğraş olacaktır. Bu yazımızı paylaşarak insanların doğal gübre ile bitkilerini yetiştirmesine katkıda bulunabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.