Nar Kabuğunun İnanılmaz Faydaları

Narı genel olarak kabuğunu atıp içindeki taneciklerini tüketiriz. Nar kabuğu nardan bile daha faydalı içerikleri sahiptir. Nar kabuğu meme kanseri olmak üzere, nerdeyse tüm kanser türlerine karşı etkilidir. Kanserleri önleme ve iyileştirme özellikleri mevcuttur.

Bu konuda yeril ve yabancı bilim adamları tarafından araştırmalar yapılmış ve narın insan sağlığına oldukça faydalı olduğu sonucuna ulaşılmış. Narın sayamayacağımız faydalarından ötürü bol bol nar tüketmemiz gerektiğini bildirmişlerdir.

Cennet meyvesi olarak ta bilinen Nar bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser hastalığı da dahil birçok hastalık çeşitlerinden bizleri korur. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla kolesterol ve şekeri de dengeleyen özellikle hicaz narı, kalp ve damar sağlığımızı koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini çok önemli oranda engellemektedir.

Birçok şifası bulunan nar kabuk, zar, çekirdek ve sudan oluşmaktadır.

Nar ve nar suyu, damar tıkanıklarını açarak kalbimizi korur. Ayrıca yükselen tansiyonumuzu düşürücü etkisi bulunmaktadır. Genel olarak nar ı insanlarımız suyunu sıkarak tüketmektedirler. Narın içinde bulunan zar ile narı tüketmek mide hastalıklarına iyi geldiği ve mide ülserini iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

Nar ın çekirdeğinin yağı da çok değerli punicic acid içermektedir. Nar çekirdeği yağı özellikle cildimizde kırışıklıkları ve yaşlanmayı gidermekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı etkileri nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli miktarda kullanılmaktadır.”

Nar Kabuğu, Suyundan Daha Değerlidir

Nar kabuğu insanlarımız tarafından kullanılmaz ve direk olarak çöpe atılır. Aslında nar kabuğu çok yararlıdır. Yurt dışında yapılan araştırmada nar kabuğunda nar suyuna göre daha fazla yararlı bileşenler mineraller ve vitaminler bulunmaktadır.

Yani nar suyu bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır, ancak kabuğu suyundan daha fazla değerlidir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır. Nar kabuğundaki flavanoitler, fenolik bileşikler ve antioksantlar suyundan çok daha fazla miktardadır.”

Ayrıca nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azaltır, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha önemli faydalar sağlamaktadır,

Çalışmalar meme, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliğini göstermiştir. Ellagik asit P53 geninin kanser hücrelerince yok edilmesini engellemektedir.

Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir. Bu yüzden özellikle kanserli hastaların kullanımı amacıyla ellagik asitli içecekler eczanelerde satılmaktadır

Kanserli hastaların ilk başta vücutlarının pH’sını 7.4’ün üzerine çıkarmaları gerekmektedir. Bunun için gerekli çabayı göstermeleri gerekmektedir. O halde hem kansere yakalanmamak için hem de kansere çözüm amacıyla artık hiçbir işe yaramayan siyah çay, asitli içecekler yerine yeşil çay, ada çayı, zeytin yaprağı çayı gibi bitki çayları ve özellikle de nar kabuğu çayını tüketelim.”

Nar kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Bunun için 100 ml su ve yaklaşık 3-4 gram nar kabuğu gereklidir.

Suyumuz kaynatıyoruz ve içerisine nar kabuklarını atarak yaklaşık 10 dakika demlenmesine bekliyoruz. Demlendikten sonra afiyetle her gün tüketiyoruz.

Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi korumuş olacağız.

Genel olarak bizler meyvelerin iç kısımlarını yer, dış kabuk kısımlarını çöpe atarız. Hâlbuki kabukları da çok işe yaramakta ve hastalıklardan bizleri korumaktadır. Değerli okurlarımız nar ı yedikten sonra aklınıza bu yazı gelsin ve narların kabuklarını kurutarak çayını yapın ve afiyetle için. Tüm hastalıklardan ve kanser çeşitlerinden kurtulun.

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.