Muzla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Merhaba okurlarımız bugün sizlerle muz meyvesi hakkında dilimizin döndüğünce birkaç kelam etmek istiyoruz. Muz u sevmeyenimiz yoktur. Muz dört mevsimde tercih edilen, hem insana enerji veren hem de tok tutucu özelliği bulunan eşsiz bir meyvedir. Genellikle bizler muzu meyve olarak tüketiriz ve biliriz. Aynı zamanda muzun vücudumuza, cildimize de birçok faydası bulunmaktadır.  Muz tropikal bölgelerde yetişmekte ve sıcak hava istemektedir. Son yıllarda ülkemizde de mersin, Anamur bölgemizde oldukça fazla şekilde üretimi yapılmaktadır. Önceleri marketlerde ithal muz bulunurken, şimdi nerdeyse manavlarda tamamen yerli muzumuz bulunmaktadır. Muz, birçok meyvenin barındıramadığı sağlıklı vitamin ve mineraller içerir. A,E,K,C,B6 vitaminleri bulunmasının yanında, lif açısından bir hayli zengindir. Özellikle içerdiği potasyum, günde bir tane bile yendiğinde gün boyu zinde kalmanızı sağlar. Enerji verir. Diyet yapanlar için ara öğünde yemek ise; uzun süre tok kalınmasını ve bağırsaklarda kolay sindirime yardımcı olur.

Muz diş ve diş etlerine de önemli yararlar sağlamaktadır. İçeriğinde potasyum bulundurduğundan böbrek sağlığı için çok önemlidir. Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. ayrıca hafıza kuvvetlendirici, şişlik, göz sağlığına faydası, kanserle mücadele, stresten koruma, kemikleri güçlendirme, bağışıklık sistemini geliştirme, zararlı mide asitlerine karşı savaşarak ülser ve gastrit, engellendiği, kan hücrelerinin yapımında destek sağladığı bilinen faydalarıdır. Yatmadan birkaç saat öncesinde tüketeceğimiz muz kaliteli bir uyku çekmemizi sağlayacaktır.

Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muzun yukarda faydalarını sıralamıştık. Peki değerli okurlarımız vücudumuza bu kadar yararı olan muzun acaba cilde faydaları var mıdır? Bu sorunun cevabı evet tir. Muzun cildimize de oldukça fazla miktarda faydaları bulunmaktadır.

Muzun içeriğinin büyük bir kısmı nerdeyse 4 te 3 ü su ve içeriğinde antioksidan etkisi sayesinde cilt üzerinde çeşitli hastalıklara şifa olabilmektedir. Olgun muzlarda bu faydalar daha çok açığa çıkar. Sad ece meyvesi değil kabuğunda olan çeşitli antiseptik ve koruyucu maddeler cilt için önem taşır. Ayrıca;

 • Özellikle yaz aylarında meydana gelen sinek ısırıklarının meydana getirdiği kızarıklığı ve kaşıntıyı gidermektedir.
 • Bacaklarımız ve kol bölgemizde veyahut herhangi bir yerdeki kemik ve eklemlerimizde bulunan ağrıları azaltmada çok etkilidir.
 • Ayaklarınızda bulunan nasırların azaltılmasında ve ağrılarının giderilmesinde faydası bulunur.
 • Özellikle kurbağalar tarafından atılan siğilleri ortadan kaldırmak için birebirdir.
 • Muz kabuğunu temiz cildimize uygularsak vücudumuzdakisivilcelerden kurtulmak sadece birkaç gününüzü alacaktır. Özellikle gece uygulayıp, sabaha kadar cilt de kalmasını sağlamalı ve sabah ılık su ile temizlenmelidir. Kahverengileşmiş kabuklar ile dairesel hareketler yapmak ise peeling etkisi gösterir.
 • Özelikle yüz bölgemizde bulunan kırışıklıklara düzenli uygulama yapıldığında karışıklıkların açıldığını ve gittiğini görebilirsiniz.
 • Sedef hastalığına iyi geldiği ve yaraların azaldığı ise kullanan insanların ifadelerince doğrulanmıştır.

Muz ile yapacağımız karışım sayesinde cildinizde eksik olan birçok mineral yerine koyarak etkili bir bakım sağlamış olursunuz. İçinde bulunan potasyum cildin su ihtiyacını giderir ve nemlendirir. C vitamini cildin elastikiyetini sağlayan kolejenin üretimi için gereklidir. Yağ oranını dengede tutar. A vitamini ise renk dalgalanmalarını kontrol eder. Akne ve sivilcelerden meydana gelen lekeleri giderir. Çinko ise çeşitli bakteri ve mikroplarla savaşır. B vitaminleri ise erken yaşlanmaya karşı olan enzimler üreterek kırışıklıkların önüne geçer. E vitamini güneşe karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Çeşitli doğal besinleri de karıştırarak bu maskelerin etkisini çoğaltabilirsiniz. Bu karışım ve maskeleri uygularken olgunlaşmış muzları kullanmamız gerekmektedir. Maskelerin içine karıştırılan tarçın ise kan akışını hızlandırarak etkisini fazlalaştırır.

 • Ciltteki Renk Dengesizlikleri Eşitlemek Ve Cilt Yapınızı Canlı Göstermek İçin; olgunlaşmış bir adet muzu karıştırıcı dan geçirin ve yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.
 • Cildi Gerginleştirme Ve Kırışıklıkları Gidermek İçin; 1 adet olgunlaşmış muzu, 2 yemek kaşığı bal ve çeyrek fincan yoğurdu karıştırıcı yardımı ile püre haline getirin. Yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.
 • Gözenekleri Sıkılaştıran Ve Temizleyen Muz Maskesiise; 1 adet muz ile 1 adet yumurtayı çatal yardımı ile iyice karıştırıp eziyoruz. Bu karışımı yüzümüze sürüp 20-25 dakika bekletiyoruz. Soğuk su ile temizlendikten sonra gül suyu veya elma sirkesi yardımıyla gözeneklerin iyice kapanmasını sağlayın.

 • Yağlı Bir Cildiniz Var İse; 1 çorba kaşığı bal, 1 adet muz ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırarak yüzünüze uygulayın. Kalın bir tabaka halinde sürdüğünüz maskeyi 15 dakika bekletip ılık su yardımıyla temizleyin. Haftada 1 düzenli kullanım sayesinde cildinizin yağ dengesini kurarak, parlamaların önüne geçebilirsiniz.
 • Hassas Ciltler İse; 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yarım adet muzu karıştırıcı den geçirerek krem haline getirin. 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada 2 kere tekrarlayın.
 • Cildinizin Beslenmesini İstiyorsanız manda sütünden yapılmış kaymaktan 1 tatlı kaşığı ve 1 adet muzu karıştırıcı da püre haline getirip cildinize sürün. Daha sonra ılık su ile temizleyin. Hızlı sonuç almak için haftada 3 gün uygulayın. Bu maskenin içine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı nişasta ise cildinizin tüm ihtiyacını karşılayacaktır.

Sabır gösterip okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizden rica etsek sevdikleriniz ve arkadaşlarınız ile paylaşır mısınız? Sağlıkla, huzurla, hayırla kalınız.