Mutfak, Banyo, Tuvalet En İyi Nasıl Temizlenir

Evet değerli okurlarımız, zaman zaman evimize arkadaşlarımız, ailemiz ve misafirlerimiz gelebilmektedir. Özellikle ev sahibi bayanlar olarak evimize misafir gelmeden önce evimizin temiz olmasını çok isteriz. Tabi ki birde misafirler gittikten sonra da yoğun bir şeklide evi toplamaya ve temizlemeye çalışırız. Evimizi temizlerken kimyasal ürünler yerine doğan ürünler kullanabiliriz, kendi sağlığımız içinde doğal ürünler kullanmak çok faydalıdır. Kimyasal ürünlere çok para vermemize gerek yoktur.


Bugünkü konumuzda tamamen doğal malzemeler ile tüm yüzeyleri temizleyebileceğiniz tek bir ürünü tanıtıyoruz hem de bu temizleyiciyi kendiniz yapacaksınız. Sadece evinizdeki malzemeleri kullanarak tüm yüzeyleri kolayca temizlemenizi sağlayacak ve dışarıya çıkıp, markete gidip para saçmamıza gerek kalmayacak.

limon kabuğu portakal kabuğu mandalina kabuğu sirkesi

İşte malzemelerimiz
4 adet portakalın kabukları
1 cam şişe beyaz sirke
Farklı bir koku istiyorsanız, bitki yağı kullanabilirsiniz. Örneğin, limon yağı
1 adet büyük kavanoz
1 adet Tülbent
Bir adet sprey şişesi

Hazırlanışı
Portakal kabuklarını cam kavanoza koyun ve portakalların üzerini geçecek kadar sirke ekleyin. Yaklaşık olarak 3 hafta boyunca bekletin ve bu 3 haftalık sürede sirkenin portakal kabuklarından ihtiyacı olan maddelerini almasını sağlamaktadır.

portakal kabuğu sirkesi
Güneş almayan ve oda sıcaklığında olan bir yerde bekletmeniz yeterli olacaktır. 3. Hafta sonunda tülbent yardımıyla karışımı süzün ve sprey şişeye alın. Üzerine yarı yarıya olacak şekilde su ekleyin. Leke ne kadar zorluysa o kadar çok kullanmanız gerekiyor. Bu sebeple birazını ayırıp seyreltmeden kullanmayı tercih edebilirsiniz. Son olarak içine seçtiğiniz bir bitki yağını ekleyin ve yüzey temizleyiciniz hazır!
Raflardan toz alırken, ocağınızı yağ ve diğer yemek artıklarından temizlerken, banyonuzu temizlerken, yerleri silerken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.