Mürekkep Lekelerini Temizlemek Artık Çok Kolay!

Kıyafetler ve bilhassa halılar için mürekkep lekeleri rahatsız edici lekelerdir. Çantanızda taşıdığınız kalem birdenbire sızdırdı ve çantanızı boyadı mı? Çocukların oynamayı çok sevdiği mürekkepli kalemler ile halılarınız ve kıyafetleriniz mürekkeple kirlendi mi? Üzülmenize gerek yok çünkü siz değerli organik zamanı okurlarımız için bu gibi hallerde mürekkep lekesini nasıl temizleyeceğinizi derledik.

Önce Küçük Bir Alanda Deneyin!

Mürekkep lekesini çıkarmak bazı zamanlar zor olabilir. Mürekkebin bulaştığı yeri temizlemek istiyorsunuz ama kumaşın renginin açılmasından da çekiniyor iseniz, kullanmak istediğiniz malzemeyi ilk başta görülmeyen ufak bir kısımda deneyin. Şayet rengi açılıyorsa başka bir yol bulmalısınız.

Kıyafetler

Mürekkep lekesi ilk olduğu anda fark ettiyseniz hemen üzerine biraz tuz dökün ve peçete ile mürekkebi emdirin. Bu işlemi peçeteye mürekkep lekesi bulaşmayana kadar yapın. Eğer mürekkebin döküldüğünü geç fark ettiyseniz bir gece boyunca sütün içerisinde bekletin ve sabah çamaşır makinenizde yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Bütün bunlara rağmen çıkmayan mürekkep lekeleri için içerisinde aseton bulunmayan oje çıkarıcılar ile temizleyebilirsiniz. Oje çıkarıcıyı bir beze dökün ve lekeyi bununla çitileyin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

Mantolar, Halılar ve Döşemeler

Kıyafetleriniz için çözüm daha kolaydı, çünkü makineye atma şansınız var. Ama çamaşır makinesine atamayacağınız eşyaların üzerine saç spreyi sıkabilir ve bir bez ile çitileyerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Halılarınız için ise cam sil kullanabilirsiniz. Halınıza cam sil sıkıp peçete ile mürekkep çıkana kadar mürekkebi emdirebilirsiniz.

Lütfen beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin.