Meyan Kökünün Faydaları | Meyan Kökü Çayı | Cilde Faydaları

Meyan kökü baklagillerden olup sulak yerlerde yabani olarak yetişir ve çok yıllık bir bitkidir. Boyu 150-200 cm civarındadır. Tatlı ve acısı da olan meyan kökünün içerisinde glikoz, nişasta, yağ, reçine gibi bileşenler mevcuttur. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında mor veya kahverengi çiçekler açar. 7-14 cm boyunda yaprakları parçalı ve toprağın altında 1 metreye yakın kökü vardır. Genelde eylül-ekim ayları gibi toplanır ve kurutulur. Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yetiştirilir. Ramazan ayında da çokça tüketilen Meyan kökü şerbetinin gelin beraber faydalarını inceleyelim.

Meyan Kökünün Faydaları

  • Solunum sistemini temizler ve bronşit gibi enfeksiyon hastalıklarında iyi gelir.
  • Sindirim sistemini rahatlatır ve mide bulantısı, mide ekşimesi, mide ağrısı ve hazımsızlık için iyi bir ilaçtır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudumuzun dayanıklılığını arttırır.
  • Düzenli olarak tüketilirse kolesterol düzeyini dengelediği, yorgunluk ve gerginliğe faydalı olduğu bilinir.
  • Meyan kökü şerbeti ağız içindeki yaralar için gargara yapılarak kullanılabilir, ayrıca balgam söktürür.
  • Kolon ve meme kanserine karşı faydalı olması meyan kökünün faydaları arasındadır.
  • Anti-enflamatuar özelliği ile şerbeti içildiğinde boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Kaslardaki krampların ve eklem ağrılarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Kadınların menopoz dönemlerinde asabiyet, eklem ağrısı, sıcak basması gibi sorunlara iyi gelir.
  • Karaciğer iltihaplanması gibi rahatsızlıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılabilir.

Meyan Kökünün Cilde Faydaları

Meyan kökü çayı cildi nemlendirir. 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile meyan kökünü karıştırıp maske gibi yapıp cilde uygulanabilir. Soğuk meyan çayını sedef, cilt döküntüleri, egzama gibi yerlerde yatıştırıcı etki için kullanılabilir. Meyan kökü maskesi için ise 1 yemek kaşığı meyan kökü 1 su bardağı içine  konur ve 7-8 saat bekletilir. Bu sıvı ile bir miktar mısır nişastasını karıştırıp cildimize sürerek masaj yapılır. Yüzümüze bu karışımın tamamı sürüldükten sonra 10-15 dakika sonra ılık süt ile yıkanır. Doktorunuza danışmadan kullanmanız tavsiye olunmaz.

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Şerbeti Malzemeleri:

100gr Meyan Kökü

3 Litre Su

(Yapacağınız meyan şerbetinin miktarına göre malzemeleri ayarlayabilirsiniz.)

Meyan Kökü Şerbeti Tarifi

Üç litre suyu derin bir kap içerisine ekleyerek kaynatın. Daha önceden temizce yıkadığınız meyan köklerini tencere içerisine ekleyiniz ve yaklaşık iki saat boyunca kaynatınız. Tortusu dibe çöküp meyanın kendi kokusu yayılınca tencereyi ateşten alabilirsiniz. Tülbent yardımıyla süzmeniz gerekmektedir. Kazan dibindeki tortuların kesinlikle süzgeçten geçirilerek alınması gerekmektedir. Bu noktaya dikkat etmeniz gerekmekte yoksa meyan kökü şerbetinizin tadı bozuk olabilir.

Meyan kökü şerbetini süzdükten sonra kıvamı koyu olursa üzerine su ekleyebilirsiniz. Tadının acı olması durumunda içerisine nane yada tarçın ekleyebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

Parçalar halinde alınan 100 gram meyan kökünü 3 litre suyu boşalttığımız tencereye aktarıyoruz. Suyumuz kaynadıktan sonra 15-20 dakika dinlendirin. Yada daha kolay olsun diyorsanız 2,5 litre soğuk suyun içine 100 gram meyan kökü karıştırdıktan 1-2 saat sonra süzgeçten geçirdikten sonra afiyetle içebiliriz. Arzu edilirse yarım tarçın veya 2-3 tane karanfil konulabilir.

Meyan Kökü Çayı Zayıflatır mı?

Meyan kökünde flavanoid maddesi bulunduğundan yağların birikmesini önleyen ve bunların yakılmasını sağlayan enzimler sayesinde kilo almayı önlediği görülmüştür. Hücrelerin ölmesine ve doku parçalanmasına yol açan zararları engeller. Meyan kökü çayının antioksidan özelliği ile zayıflamaya yardımcı olacaktır. Meyan kökü çayına küçük bir dilim zencefil eklersek daha iyi zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Meyan Kökü Zararları

Fazla tüketiminde vücutta sıvı birikmesine ve böbrek rahatsızlığına sebep olabilir. Vücutta ödem ve yüksek tansiyona neden olabilir. Özellikle gebe ve emziren annelerin aşırı kullanmamaları önerilir. Çocuklarında tüketmemesi tavsiye olunur. Çayı açken yada yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Kainat eczanesinde yaratıcının bize sunduğu şifa kaynaklarını çoğu zarar azı karar sözünü hatırlatarak çayımızın şifa olmasını dileriz. Tavsiye bizden şifa Allah’ dan. Geçmiş Olsun.