Meğer O Durum Saç Dökülmesine Sebep Oluyormuş

İnsan kafasındaki her saçın bir ömrü vardır. Her bir saç telimiz ortalama dört ile altı yıl arası yaşar ve daha sonra dökülür. Sağlıklı bir insanda ortalama 50 – 100 arasında bir saç teli dökülmesi normaldir ancak bu sayının üzerinde bir saç dökülmesi yaşıyorsanız dikkat etmeniz gerekmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Kadın de erkeklerde saç dökülmelerinde farklılıklar görülebilmektedir. Erkeklerde genellikle genetik ve hormonal sebeplerle saç dökülmeleri yaşanmaktadır ve yaşlılıkla birlikte bu durum hızlanmaktadır. Erken yaşlarda takviye tedavileri, mezoterapiler veya PRP tedavisine başlanırsa dökülme hızı yavaşlatılabilir. Çoğunlukla bu tedaviler dökülmeyi yavaşlatır ve kelleşmeye gidilen süreyi uzatır. Bu tip dökülmeler sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülebilmektedir. Özellikle genetik sebeplerle kellik sorunu var ise saç dökülmesi riski ile daha fazladır.

Hormonal Sebepler

Kadınlarda yaşanan adet düzensizlikleri ya da adet gecikmeleri, aşırı sivilcelenme ve kilo alımında hızlanma gibi sorunlar saç dökülesi ile birleşiyorsa bunun nedeni hormonal problemlerdir. Bu sorunların kaynağını adetin ikinci ya da üçüncü günü yaptırılacak bir kan tahliliyle belirlemek mümkün. Böyle bir durum yaşıyorsanız bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Hormonal tedaviler bu tip saç dökülmeleri konusunda oldukça faydalıdır.

Vitamin Ve Mineral Eksikliği

Güçlü saçlar için gerekli vitamin ve mineraller kanda bulunmaktadır ve bunların düzenli olması sağlıklı bir beslenme ile mümkündür. Beslenme ile ilgili herhangi sorun yaşamadığınız halde saç dökülme sorunu yaşıyorsanız D vitamini, B12, biotin, folik asit, çinko, demir gibi mineral ve vitaminleriniz düşük olabilir. Bu tür durumlarda yapılacak takviyeler ile saç  dökülmesinin önüne geçebilirsiniz ancak bu takviyeleri mutlaka bir uzman kontrolünde almanız gerekmektedir.

Kozmetik Nedenler

Güzellik adına dünyada bir çok kadının kozmetik alışkanlıkları artmaktadır. Bu alışkanlıkların ve kullanılan ürünlerin bir çoğu saç dökülmesinin önünü açmaktadır. Saçları sıkı bağlamak, fön işlemleri ile saçların yüksek sıcaklığa maruz bırakılması, saç rengini açmak için kullanılan kimyasal boyalar, düzleştirme işlemleri ve benzeri nedenler saça zarar verir ve saç dökülmesine neden olur. Bu sebepler ortaya çıkan dökülmelerin tek çaresi saçlarınızı bu tip işlemlere maruz bırakmamak. Siz de buna benzer sorunlar yaşıyorsanız saçlarınıza yaptığınız işlemleri gözden geçirmelisiniz.

Stres Ve Depresyon

Çeşitli nedenlerle girdiğimiz depresyon ve aşırı stres, bunalım hali her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine de neden olur. Depresyon ve anksiyete sürecinde kullanılan ilaçlar da yan etkilerinden dolayı saçlarınızı etkileyip dökülmesine neden olabilir.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Yanlış beslenme alışkanlıkları saçlarınızın dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu, saç dökülmelerinde çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Bilmelisiniz ki saçlarınızda canlı bir organdır ve onlarında beslenmeye ihtiyacı vardır. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek, uzun süre aç kalmak ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmek saçı etkileyip dökebilmektedir.