Maydanozun Faydaları Ve Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Merhaba değerli okurlarımız bugünkü konumuz maydanoz ve zayıflama konusu. Maydanoz özellikle salatalarda, lahmacunun ve balığın yanında oldukça çok tüketiriz. Maydanozun içeriğinde bulundurduğu bol vitamin ve mineraller insan sağlığına oldukça faydalıdır. Daha da önceden de duymuşsunuzdur. Maydanoz aynı zamanda kilo vermenize yardımcı bir bitkimizdir.

Böbreklere verdiği rahatlatıcı ve arındırıcı etkisiyle oldukça faydalı bitkilerden olan maydanoz, direkt bitki olarak tüketilebilirken; dilerseniz çay olarak tüketebilirsiniz. Maydanoz çayını kullanarak ve egzersizlere devam ederek haftada 5 kiloya kadar verebilirsiniz. Zayıflamak için tek başına hiçbir şey yeterli değildir. Hareket şart ve olmazsa olmazdır. Günlük minimum 10 bin adım atılmalıdır. Sürekli hareket halinde olmalıyız.

Maydanoz Çayı Tarifi

1 bardak sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş maydanozu ilave edip demlenmesi için 7-8 dakika bekleyin ve ardından tüketin. Vücutta oluşan ödemleri atmak içinde maydanozun saplarını da çiğ şekilde kaynatıp tüketebilirsiniz.

Maydanoz çayını sadece zayıflamak için değil, sivilcelerden, kırışıklıklardan ve aknelerden kurtulmak, erken yaşlanma belirtilerini engellemek amacıyla da tüketebilirsiniz. Hamile kadınların doktor kontrolünde kullanmasında fayda vardır.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları

 • Maydanoz çayı antioksidan içerir ve buda bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Özellikle kış mevsiminde grip ve nezle gibi hastalıklardan korur.
 • Cilt kanseri, prostat kanseri, böbrek hastalıkları ve meme kanserine karşı oldukça etkilidir.
 • Maydanoz çayı kalp krizi riskini azaltır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin ve idrar yollarının temizlenmesinde de yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.
 • Aç karnına tüketildiğinde mide asidini dengeler ve tokluk hissi verir. Sağlıklı zayıflamaya da yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde kalp sağlığının yanı sıra akciğer ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücut direncini güçlendirir.

 • İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak damar sağlığına katkı sağlar, kalp ve damar sağlığını dengeler.
 • İçeriğinde bulunan folik asit sayesinde çocukların beyin ve zihin gelişimine katkı sağlar.
 • Cilde sağladığı gençleştirici etkisi sayesinde daha sağlıklı, genç ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Vücutta bulunan şişlik ve ödemlerin atılmasında da etki sahibi olan maydanoz çayı, tam anlamıyla sağlık deposudur. Vücutta oluşan iltihapların, şişliklerin, karın şişliğinin ve ödemin atılmasında da kullanılan en sağlıklı ve doğal yöntemdir.
 • Maydanozu su ile saçlara uyguladığınızda saç köklerinin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Dökülmeyi önler.
 • Zayıflatıcı etkisi ile daha çok bilinen maydanoz çayı, düzenli ve dikkatli tüketildiğinde çok etkili olacaktır. Maydanoz çayı hazırlanırken su ve maydanozun ölçüsüne dikkat edilmelidir. Maydanoz çayını günde 3 defa tüketebilirsiniz. Günde maksimum 3 bardak tüketmeliyiz. Herşeyin fazlasının zarardır. Herşeyi kararında tüketmek gerekir.

Maydanoz Çayı Ne Zaman Tüketilmelidir?

Maydanoz çayının belirli tüketilme saati veya öğünü yoktur. Aç karnına maksimum 3 bardak tüketebilirsiniz. Tüketildiğinde tokluk hissi verir. Mide asidini dengeleyerek kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Fakat ideal kilodaki veya düşük kilodaki kişilerin yemekten sonra tüketmesini öneriyoruz.

Maydanoz Çayı Ne Kadar Tüketilmeli? Kaç Kilo Verirsiniz?

Maydanoz çayı gün içerisinde maksimum 3 bardak tüketilmelidir. En ideali günde bir bardaktır. Bir haftada tüketerek 5 kilo vermeniz mümkün olabilmektedir. Zayıflamaya karar verdiğinizde maydanoz çayına başlamadan diyetisyeninize sorup onun onayı ile başlayabilirsiniz. Bizi sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızı paylaşarak insanlarımızın da bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.