Limonun Saça İnanılmaz Etkisi! Saçınıza Sürdüğünüzde…

Güzellik göstergelerinden biride dolgun ve hacimli görünen saçlardır. Dış etkenlerden çok çabuk etkilenen saçlara mutlaka bakım yapılması lazımdır. Saçların boyanması, fön, maşa, düzleştirici ile şekillendirmek saç bakımının mutlaka yapılmasını ortaya çıkaran sebeplerdir.

Saçlarda bazen elektriklenme, kabarıklık ve yapışıklık gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Hele bir de üzerine kepek problemi ortaya çıkmışsa saçlara bakım yapılması zorunluluk haline gelmiş demektir.

Saç bakımı için kimyasal ürünler yerine limon kullanabilirsiniz. Limon doğru bir şekilde kullanıldığında saça büyük fayda sağlıyor ve bu fayda bir çok uzman tarafından da açıklanmıştır.

Limonun Saça Faydaları

Limonun içeriğinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır, folik asit ve çok sayıda lif saçları beslemeye ve onarmaya yaramaktadır.

İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler saç tellerini tek tek besler ve güçlendirir. Bu güçlenme saç tellerinin daha dolgun ve gür görünmesinin sağlamaktadır.

Limonun saça en büyük faydalarından biri kepeği ortadan kaldırmasıdır. Kepekleri yok etmenin yanında aynı zamanda yeni kepek oluşumunu da engeller.

Saç derisindeki problemlere çare olmaktadır. Saç derisini temizleyerek tıkanıkların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Böylece saç derisindeki kaşıntı ve kızarıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Yağlı saçların en büyük şifası limondur. Limon saçları besleyerek yağlanmanın oluşmasını engeller ve saçların yağ dengesini sağlar.

Limon saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin beslenmesini sağlar. Unutmamak gerekir ki parlak ve canlı gözüken saçlar, sağlıklı saç kökleri ile mümkündür.

Saçların tellerinin kırılmasını engelleyerek daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Limon içeriğinde bulunan sitrik asit saçların rengini doğal yollardan açmaya yaramaktadır. Saç renginizi doğal yollardan açmak için limonu suyla incelterek saçınıza sürün ve güneşte bekleyin.

Limon bakteri öldürücü özelliği bulunmaktadır ve saç temizliğinde kullanılabilecek den iyi doğal ürünlerden biridir. Saça sıklıkla limon sürmek yüksek asidik özelliği nedeniyle saç diplerine zarar verebilir. Bu sebeple saç dipleri tahriş olabilir ve saçlarınızın kurumasına yol açabilir. Bu sebeple lütfen dikkatli kullanın

Limon maskesi ya da limon kürü ile saça bakım yapmak için belirlenen dozda kullanılması gerekir. Ayrıca uzmanlar tarafından verilen uygun talimatları takip etmek de önemlidir.

Limonla Yapılan Saç Maskeleri

Bal+ Limon+ Zeytinyağı+ Biberiye Yağı

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 4 damla biberiye yağını bir kapta karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından şampuan ile temizleyin.

Limon+ Sirke+ Su

1 fincan limon suyu, yarım fincan su ve yarım fincan elma sirkesini bir kapta karıştırın. İsterseniz bu karışımı banyo sırasında son durulama suyunuzun içine ekleyebilirsiniz ya da duştan hemen önce bir pamuk yardımıyla saç diplerinize bastırarak uygulayabilirsiniz.