Limonun Bu Faydaları Ağzınızı Açık Bırakacak

Limon. Evet, hemen hemen hepimizin bildiği ve kullandığı, bir sürü faydası olan bir gereksinimdir. İster salatalarda ister çayın içine sıkarak, ister balıkta, istersek çorbada, saymakla bitiremeyeceğimiz yerlerde kullanırız limonu. Ancak eminiz ki aşağı kısımda yazacağımız bilgileri çok az kişi biliyordur, ya da çok az kişi duymuştur. Bunlar neler mi, buyurun sizi okumaya davet edelim.

Limonun Aklınızın Ucuna Gelmeyecek Faydaları


Tırnaklar

Tırnaklarımızın daha canlı daha parlak olmasını istiyor isek, Tırnaklarınızı on dakika limon, sirke ve sıcak su karışımında bekletin veya direk tırnaklarınızı limonla ovmamız gerecektir.

Siyah Noktalar

Yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmak istiyorsak yapmamız gereken sadece uyumadan önce siyah noktalara limon sürün ve uyuyun. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın ve siyah noktalarınız temizlensin.

Saç Rengini Açmak

Saç renginizi mi açmak istiyorsunuz? Boya kullanmanıza gerek yok, 60 ml limon suyu ile 180 ml suyu karıştırıp saçınıza uygulayın ve güneşte kurutun. Sonucu harika.

Kesme Tahtasındaki Lekeler

Kesme tahtalarınızdaki lekeleri çıkarmak için yarım kestiğiniz limon ile kesme tahtanızı ovun ve 20 dakika kadar kurumaya bırakın.

Çamaşır Beyazlatma

Çamaşırlarınız beyazlatmak ya da aynı şekilde perdelerinizi beyaz olmasını istiyor iseniz çamaşır makinanıza yarım bardak limon suyunu deterjanınıza ekleyin ve öyle yıkayın. Çok daha beyaz olacaklardır.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısından kurtulmak için 60 ml limon suyunu 340 gr bal ve 120 ml zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımı 5 dakika ısıtın. Ardından karıştırın ve 2 saatte bir yemek kaşığı tüketin. Afiyet ve şifa olsun.

Saçtaki Kepek

Limon kullanarak saçınızdaki kepekten kurtulun. 15 ml limon suyunu ıslak saçınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından saçınızı şampuanlayın ve 30 ml limon suyu ce 480 ml su karışımı ile durulayın.

Tabakları Parlatın

Tabak ve paslanmaz çelik yemek takımlarınızı limon kullanarak parlatın. Tabak ve yemek takımlarınızı limon ve tuz karışımı ile ovun ve değişim karşısında şaşırın.

Yemekleri Taze Tutma

Hazırladığınız yemeklerin biraz süre geçtikten sonra artık eskisi kadar canlı görünmeyişi canınızı mı sıkıyor? Yemeklerin kahverengileşmesini ve can sız gözükmesini üzerini limon dilimleriyle kaplayarak engelleyebilirsiniz.

Öğütücü Temizleme

Öğütücünüzü temizlerken çektiğiniz çileye son veriyoruz. Limon suyunu öğütücünüzden geçirerek tertemiz yapabilirsiniz.

Mikrodalga Temizleme

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için çeşitli kimyasallarla ovmanıza gerek yok. Sadece 60 ml limon suyu ve 15 ml suyu mikrodalgaya atın ve saati 5 dakikaya ayarlayın. Ardından tüm lekeleri kolayca silebileceksiniz.

Mutfak Lavabosundaki Kötü Kokuları Giderme

Mutfak lavabonuzdan kötü kokular mı geliyor, çözümü çok ama çok basit. karbonat ve 60 ml limon suyunu karıştırarak lavabonuzu hem ovun hem de giderden dökün. Tüm kokular kaybolacaktır.

Eldeki Soğan Sarımsak Kokusu Giderme

Ellerinizi soğan, sarımsak gibi kokulu yiyecekler ile uğraştıran sonra limon suyunda bekletin ve çıkmayan lekelere direkt olarak uygulayın. Ya da limonu ellerine iyice sürün ve yedirin, daha sonra yıkayın.