Kuşburnu Marmelatı Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun muhteşem yararlarını kuşburnu marmelatı ile sofralarınıza taşıyabilirsiniz. Yiyenlerin vazgeçemediği bu mükemmel tat şifa yönünden de oldukça yararlı. İçeriğinde bulunan zengin vitaminler ile yaz ve kış aylarında kahvaltılarda tüketilmesinde fayda sağlar. C vitamini deposu olarak bilinen kuşburnu bu özelliği sayesinde kış aylarında soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.

Kuşburnu meyvesi C vitamini deposudur. İşlem görmeyen meyvesinde portakaldan daha fazla C vitamin bulunmaktadır. Bilhassa bu bitkide bulunan C vitamini ısıya karşı duyarlı olduğundan çayı ve marmelatı yapılırken dikkatli davranılmalıdır.

Kuşburnu Marmelatının Faydaları

Antioksidan açısından çok kuvvetli olduğu deneylerle ispatlanmış bir bitki olan kuşburnu, yoğun bir şekilde C vitamini barındırmaktadır.

Kuşburnu marmelat olarak tüketildiğinde iltihaplı rahatsızlıklara iyi gelir. Eklem, romatizma ve kireçlenme rahatsızlıklarına iyi geldiği yapılan klinik araştırmalarda görülmüştür.

Üst solunum yolları hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır. Gribal enfeksiyonlara yakalanma olasılığını azaltır. Bundan dolayı günde 3 tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.

Eklem iltihapları ve romatizmalarına yönelik kuşburnu marmelatı kullanılmaktadır.

Avrupa’da kuşburnu marmelatı artrit şikayetlerinin azaltılmasında kullanılır.
Yapılan çalışmalarda ortalama 3 hafta boyunca kuşburnu marmelatı tüketen romatizmal şikayet yaşayan hastalarının rahatsızlıkları yüzde 82 oranında düştüğü görülmüştür.

İçeriğinde bulunan parasetamol sebebiyle ağrı kesici özelliği vardır.

Yapılan 3 ayrı araştırmada kuşburnunun osteoartirt belirtilerini azaltıcı etkisi görülmüştür,
Böbrek üstü bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlayarak, hormonal dengenin korunmasına yardımcı olur.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.