Kulaklarımızı Bunca Zamandır Yanlış Temizliyormuşuz

Kulaklarınızı hemen her gün temizliyorsunuzdur. Ancak her temizlediğinizde beklediğinizden fazla kir çıkıyor değil mi? Çünkü kir olarak düşündüğümüz şey, aslında kulağımızın vücudumuza giren zararlı mikro organizmaları durdurmak için ürettiği bir sıvıdır.

Siz temizledikçe bu sıvı üretilecek ve bu döngü ölene dek durmayacaktır. İnanın, üretmemesi daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Kulağınızdaki sistem zaten düzenli olarak kendini temizler ve bizim tek yapmamız gereken içerideki fazlalığı temizlemektir.

Bu içeriğimizde kulaklarımızı en doğru şekilde nasıl temizlememiz gerektiğini anlatıyoruz.

Kulağımızın Fazla Kirli Olduğunu Nasıl Anlarız?

  • Kulakta kötü koku
  • Çınlama
  • Devamlı kaşınma
  • Kulak ağrısı
  • Kulak tıkanıklığı hissi

Nasıl Temizlemeliyiz?

Kulak çöpü çok önerilmeyen bir yöntemdir.

Kulak çöpü biriken kiri içeri iterek kulağı tıkama hatta delme riski barındırır. Yapabileceğiniz en kolay temizlik, duş aldıktan sonra kulağın görünen kısmını bir parça pamuk yardımıyla yavaşça temizlemektir.

Bir diğer yöntem ise bitki çayları kullanmaktır.

Papatya çiçeğini kaynar suya koyarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzerek kulaklarınızı bu çayı kullanarak yıkayın.

Kulaklarınıza masaj yaparak içeride biriken kiri yumuşatabilir ve akabinde kolaylıkla kulaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun dışında, serum fizyolojik solüsyonu veya evde hazırladığınız tuzlu su karışımı ile de temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir parça pamuğu serum fizyolojik solüsyonuna veya tuzlu su karışımına batırın ve kulağınıza yerleştirin. 1-1,5 dakika sonrasında kulağınızı diğer tarafa çevirerek sıvının akmasını sağlayın ve aynı işlemi diğer tarafa uygulayın.

Bebe yağını da kulak temizliği için başka bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Bir damlalığa bebe yağını doldurun ve tıkalı veya kirli olan kulağa 4-5 damla damlatın. 1-2 dakika sonra diğer kulağa aynı işlemi uygulayın.

Her eczanede bulabileceğiniz parafin yağını da biraz ısıtarak kulağınıza aynı şekilde uygulayarak kulağınızı kirden arındırabilirsiniz.

Münver ağacı dutu ve lobelya çayı kullanarak da kulağınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Papatya çayı yapar gibi bu çayı da hazırlayabilirsiniz ve afiyetle içebilirsiniz. Günde 3 bardak tükettiğinizde kulak kiri oluşumunuz azalacaktır.

Kulağınıza zeytinyağı ve ılık su karışımı damlatarak 10-15 dakika bekletin. 3-4 gün boyunca tekrarlayın ve kulak kirleriniz temizlenmiş olur.

Kirpi otu çayını da aynı papatya ve lobelya bitkilerini demlediğimiz şekilde hazırlayarak içebilirsiniz. Kulak kirlerinizi azaltacak ve fazla üretilmesinik önüne geçecektir.

Gliserini eczaneden satın alıp iki kulağınıza da 4’er damla damlatarak kulak kirlerinden kurtulabilirsiniz. İç kulağın dış kısmının temizliğine gelindiğinde ise yapmanız gereken çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken nemli bir havlu veya pamuk yardımıyla tüm kiri temizleyebilirsiniz.

Kulaklarınızda normalin dışında bir ağrı, basınç gibi problemler hissettiğinizde yukarıda ki yazımızı uygulayabilirsiniz fakat sorun devam ederse veya bu ağrı başka bir hastalığın belirtisi olması ihtimaline karşı doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

Not: Kulak zarı delik olanlar bu yöntemleri uygulamadan önce doktor tavsiyesine uymaları tavsiye olunur.