Kulak Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Merhaba değerli okurlarımız. Bugün sizlerle vücudumuzun duymasını sağlayan kulak ve kulak sağlığı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Allah korusun kulağımız duymamaya başladığında dünyamız kararır. Vücudumuzdaki organların hemen hemen hepsi birbirinden değerlidir. Allah hepsinden bizi eksik etmesin. Sağlıklı güler yaşayalım inşallah. Kulak kaşıntısı biz yetişkinlerin ve çocukların yaşadığı yaygın bir problemden bir tanesidir.  Peki, kulak kaşıntısı neden olur ve kulak kaşıntısına doğal olarak ne iyi gelir? Bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Kulak Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Kulaklar vücudun oldukça hassas bölgeleridir ve mikrop kapma eğilimindedirler. Böyle durumlarda genellikle birçok kişi kulağını sivri nesnelerle kaşıma hatasına düşer ve kulak kanalına ciddi zararlar verebilirler. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, öncelikle kulak kaşıntısının nedeni araştırılmalı ve buna göre gerekli tıbbi veya doğal tedavilere başlanmalıdır.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kulak kaşıntısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunların bazıları basit ve genellikle kendiliğinden geçerken, bazıları da tedavi gerektiren daha ciddi problemlerdir.

Kulak Neden Kaşınır?

Kulak kaşıntısının en yaygın nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Cilt Kuruluğu Kulak Kaşıntısına Neden Olabilir: Kulaklar doğal bir yağ tabakasına sahiptir. Bazı insanların kulakları bu doğal yağı yeterince üretemediği için kulaklarda kuruluk olur. Ayrıca kulak içinin aşırı temizlenmesi de kulak kanalının kurumasına neden olan faktörlerdendir. Kuruyan kulak derisi dökülür ve biriken ölü deri kulak kaşıntısına neden olur.
  • Dış Kulak İltihapı: Kulak kaşıntısının bir diğer yaygın nedeni dış kulak yolunda iltihap oluşmasıdır. Bu duruma özellikle diyabet hastalarında sık rastlanır. Ayrıca, işitme cihazı takanlar ve yüzücüler de dış kulak iltihabı riski taşırlar. Kulakların aşırı neme maruz kalması iltihap gelişimi için uygun bir ortam yaratır. Dış kulak iltihabı, kulak kaşıntısı, kulak ağrısı, kızarıklık, şişlik, işitme kaybı, kulaklarda kötü koku ve akıntı gibi belirtiler gösterir.
  • Cilt Hastalıkları:Alerjik dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıkları kulakta kaşıntıya neden olabilir. Bu problemler genellikle otoskopi ile teşhis edilir. Bu tür deri hastalıklarının tıbbi tedavisinde steroid kremler kullanılır.
  • Kulak içinde kir birikmesi:Aşırı kulak kiri ve kulak sıvısı kulakların kaşınmasına neden olan faktörlerden bir diğeridir. Kulaklar çoğu zaman kendi kendini temizler, ancak bazı insanlarda kulak sıvısı üretimi çok fazladır ve bu da kirlerin sıvılara yapışıp kurumasına ve birikmesine yol açar. Bu durum kulak kaşıntısı ile birlikte işitme problemlerine de yol açabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar:Kulak kaşıntısının en yaygın nedeni, alerjik bir reaksiyona bağlı olarak kulak kanalında iltihaplanma olmasıdır. Bu reaksiyon genellikle, kullanılan şampuan veya sabundan, işitme cihazı veya kulaklıklarda kullanılan malzemelerden ve imitasyon küpe gibi takıların kullanılmasından kaynaklanabilir. Bazı insanların cildi hassastır ve bazı maddelere karşı reaksiyon gösterebilir.

Kulak Kaşıntısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Zeytinyağı: hangi kulağımız kaşınıyor ise kaşınan kulağımıza sabah öğle akşam olmak üzeri günde 3 defa ikişer damla kulağımıza zeytinyağı damlatıyoruz. Yaklaşık olarak 30 dakika kulağımızda kalan zeytinyağını pamuk yardımıyla temizliyoruz. Bu sayede kulağımızda biriken kirin yumuşaması sağlanarak pamuk yardımıyla kulağımızdan atıyoruz

Hindistan Cevizi Yağı: bu yağın anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Böylece kulak iltihabı ve yaratacağı semptomlardan korunabilirsiniz. Bu yağı kaşınan kulağımıza iki damla damlatıp, ağzımızı birkaç kez açıp kapatıyoruz. Bu şekilde, yağın tüm kulak kanalına yayılmasını sağlayabilirsiniz. Kulağımızdaki yağın akmaması için kulağımızı pamuk yardımıyla kapatıp, yaklaşık 15 dakika bekliyoruz ve pamuk yardımıyla kulağımızı temizliyoruz. Bu yağı sabah akşam olmak üzere 2 kere kullanabiliriz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi iltihabı, kulaklarımızda oluşan bakterilerden arınmayı sağlar ve bu da kulak kaşıntısı sorununuzun çözülmesine yardımcı olur. Elma sirkesini kulağımızda kullanmak için, 1 kaşık elma sirkesi ile 1 kaşık suyu karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışımla ıslatıp fazla sıvıyı sıkın ve bir tıkaç gibi kulağınıza yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve ardından pamuğu çıkarıp kulağınızı kurutun.

Kekik Yağı: Öncelikle bir uyarıda bulunalım, kekik yağını asla kulak içine damlatmaya kalkmayın zira kekik yağı kulak zarınıza zarar verebilecek kadar güçlü bir yağdır. Ayrıca, kan inceltici herhangi bir ilaç kullanıyorsanız yine kekik yağı kullanmanızı önermiyoruz.

Enfeksiyondan kaynaklı kulak kaşıntısı için, birkaç damla kekik yağını kulak arkasına masaj yaparak uygulayın ve bu şekilde bırakın. Bu uygulamayı birkaç saatte bir tekrar edin. Kekik yağı, kulak enfeksiyonundan kaynaklanan kaşıntı, iltihap, şişlik ve ağrıyı azaltır.

Kulak Kaşıntısı İçin Soğan

Küçük bir soğanı ısıtın ve suyunu sıkın. Bu sudan birkaç damla kulağınıza damlatın 2-3 dakika sonra sıvının akması için kulağınızı hafifçe eğin. Ardından pamukla temizleyin. Ayrıca, soğanı sıcak kompres olarak da kullanabilirsiniz.

Hint Yağı: Hint yağını biraz ısıtın ve yatmadan önce kaşıntılı kulağa birkaç damla döküp, bir parça pamukla kulağınızı tıkayın. Kulağınız yukarı bakacak pozisyonda uyuyun. Sabah pamuğu çıkarıp, kulağınızı temizleyin.

Hint yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kulak enfeksiyonuna neden olabilecek zararlı bakterileri, her gün Hint yağı uygulayarak yok edebilirsiniz. Hint yağı, kulak kaşıntısı ve kulak ağrısını dindiren en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Tüm bu doğal tedavi yöntemleri kulak kaşıntısı ve bağlı olabileceği problemlerle etkili bir şekilde savaşır. Ancak sorununuz çok daha ciddi boyuttaysa ve semptomlar şiddetliyse öncelikle bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

Lütfen değerli okurlarımız, sağlığınıza dikkat ediniz. Sağlığınız bizim için çok önemli ve kıymetlidir. Kulak deyip asla geçmeyin. Çok ciddi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurun. Bu yazımızı paylaşarak binlerce insanın bilgilenmesine vesile olabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.