Kudret Narının Faydaları: Kanser Hücrelerini Öldürüyor, Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kudret narı, üzerinde topaklar olan bir salatalığa veya kabağa benzeyen değişik görünümlü bir meyve olsa da, dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Kudret narı, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan çeşitli vitamin ve mineralleri barındırır. Bu sağlıklı bileşenlerin yanı sıra, günümüzde en yaygın kronik hastalıkların bazılarıyla mücadele etmeye ve hatta iyileştirmeye yardımcı olabilecek aktif bileşikler bulunur. Kudret narının faydaları için okumaya devam ediniz.

Kudret Narının Sağlığa Faydaları

Kudret narı, geleneksel olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere muhtelif mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

  • Mide ağrısı
  • Ülser
  • Kolit
  • Bağırsak solucanları

Birde böbrek taşları, ateş, sedef hastalığı, karaciğer hastalığı, adet ağrısı ve HIV/AIDS için yardımcı bir tedavi olarak kullanılabilir.

Kudret Narının Diyabete Faydaları

Araştırmalar, kudret narında insülinde bulunanlara benzer bileşiklerin bulunduğunu göstermektedir. Glikozun hücrelere taşınmasını ve karaciğerde ve kaslarda enerji depolanmasını sağlayarak kan şekerini düşürür. Kudret narı insülin duyarlılığını, glikoz toleransını ve insülin sinyalini iyileştirir ve hatta kilo vermeye yardımcı olabilir.

Kudret Narının Kansere Faydaları

Kudret narının şeker hastalığına karşı yararlı özellikleri, şaşırtıcı şekilde kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.

Kanser hücrelerinin hayatta kalmak için şekere ihtiyacı var. Colorado Kanser Merkezi Üniversitesi, kudret narının pankreas kanseri hücrelerinin glikozu kullanmasını önlediğini ve günlük kudret narı suyu tüketiminin pankreas kanseri riskini %60 oranında azalttığını tespit etti.

Kudret narı aynı zamanda sitotoksik etki (hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren veya fonksiyonunu durduran) gösteriyor. Bu özelliği ile kanserin yayılmasını önlüyor. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deneylerde, kudret narı ile beslenen deneklerde kanserin yayılmasının %51 oranında azaldığı görülmüştür.

Meyve ayrıca lösemi, akciğer kanseri, yumurtalık kanseri, göğüs kanseri ve skuamöz hücreli karsinomun (cilt kanseri) tedavisinde de olumlu etki göstermiştir.

Kudret narının kanser üzerindeki etkileri, dünyanın muhtelif ülkelerindeki seçkin üniversite ve kurumlarda araştırılmaya devam ediyor. Kim bilir, belki bir kaç yıl içinde kanser hastalarına kemoterapi yerine kudret narı tedavisi uygulanabilir.

Kudret Narının Bağışıklığa Faydaları

Kudret narının, C vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan ve diğer gerekli besinlerle dolu olduğu için daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Her porsiyonunda yaklaşık 55 mg C vitamini barındırdığından, bağışıklık sistemini güçlendiren bir mikro besin olarak kabul edilmektedir.