Koronavirüse Karşı Evinizi Bu Şekilde Temizlemelisiniz! Yoksa Virüsler Ölmüyor

Koronavirüsün önlenmesi amacıyla hem devlet tarafından bir çok önlem alındı hem de insanlar kendilerini izole ederek yada bağışıklık sistemlerini güçlendirerek tedbirler aldılar. 

Virüsün size teması ilk olarak evde kalarak önlenebilir. Ancak önemli olan diğer konu ise sosyal izolasyondur. Koronavirüs için alınan tedbirlerin başında kişisel temizlik ve bol su ve sabun ile ellerin yıkanması gelmektedir. Bunların haricinde el dezenfektanları ve kolonya da en destekleyici ürünlerdendir.

Koronavirüs için almamız gereken en önemli önlemlerden bir tanesi de ev temizliğidir.

Peki evler nasıl dezenfekte edilir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İşte, Koronavirüse karşı ev temizliğine dair tüm detaylar…

Temizlik Yapılırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Koronavirüsten korunmak için gün içerisinde sürekli kullandığınız yüzeyleri temizlemeniz gerekmektedir. Günde birçok defa dokunduğunuz yüzeyleri düşünün ve her gün elinizden geldiğinde bu alanları temizlemeye çalışın:

Evin giriş kısmı, dış kapının yüzeyi ve kolları
Banyo ve tuvaletler (Lavabo, musluk, duşakabin ve küvet)
Kapı kolları
Elektrik düğmeleri
Kumandalar
Ayakkabılık, portmanto
Dolap ve çekmece kulpları
Buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi düğmeleri
Cep telefonu, bilgisayar, tablet

Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Temizlik mikropların, kirin ve yabancı maddelerin yüzeylerden temizlenmesi anlamına gelmektedir.

Temizlik mikropları öldürmez fakat sayılarını azaltarak enfeksiyonların yayılmasını engellemektedir. Dezenfekte etmek ise, yüzeylerdeki mikropları öldürmek için kimyasalların kullanılmasını anlamına gelmektedir.

Yüzeyleri temizlerken ya dezenfekte ederken mutlakka tek kullanımlık eldivenler kullanın ve işiniz bitince bunları çöpe attın.

Temizlikte kullanılacak ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun. En az yüzde 70 alkol içeriği bulunmasına ve EPA kaydının bulunmasına dikkat edin.

Dezenfektanlar yoğun çözeltiler ve kimyasal içermektedir bu nedenle kesinlikle birbirine karıştırmamanız gerekmektedir.

Evde kullandığınız çamaşır suyunu başka bir temizleyici ile karıştırmayın. Eğer inceltmeniz gerekirse içerisine biraz saf su ekleyerek seyreltebilirsiniz.

Eve ilk geldiğinizde kıyafetlerinizi silkelemeyin ya da sallamayın. Mümkünse çamaşır makinesine atarak yıkayın ya da direkt balkona asarak havalandırın. Virüsün belli bir ömrünün olduğunu unutmayın.

Odalarınızı sürekli olarak havalandırın.

Halı, nevresim, havlu gibi ürünleri temizledikten sonra tamamen kuruması için bekleyin.

Ev Temizliğinde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Ürünleri?

Evlerimizi temizlemek için sıklıkla kimyasallar kullanıyorun ancak bu kimyasallar insan sağlığına bazen ciddi zararlar vermektedir. Bu yoğun kimyasal içerik bulunduran ürünler haftada bir veya iki defanın dışında kullanmayınız. Bunun yerine evde kendiniz doğal temizlik kürleri yapabilirsiniz.

Yarım bardak beyaz sirke

Yarım bardak su

2 yemek kaşığı karbonat

1 çay kaşığı çam yağı esansı

Bütün malzemeleri bir kaba koyup güzelce karıştırın. Ardından zeminleri ve mutfak tezgahlarını silmek için bu doğal karışımı kullanabilirsiniz.

Ayrıca;

1 yemek kaşığı karbonat ve yarım bardak suyu karıştırdıktan sonra sprey bir şişeye doldurun. Hazırladığınız karışımı camlara sıkın ve ardından bir bez ya da gazete parçası ile silin.