Korona Diyeti İle Evde Kalırken De Sağlık Beslenin

Koronavirüs nedeniyle evde kendinizi karantina aldıysanız yada evde çalışmak zorunda iseniz ve tüm gün evde hareketsiz kalmak ve sağlıksız beslenmek vücut direncini düşürmekte ve vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirmektedir. Evde kalmak koronavirüs için alınacak en iyi tedbirlerden biridir ancak bunu yaparken vücudunuz başka hastalıklara açık hale getirmeyin.

Evde kaldığınız süre boyunca sağlıklı beslenebilmeniz için takip etmeniz gereken ipuçlarını bir araya getirdik.

Sağlıksız Ve Sürekli Atıştırmalardan Uzak Durun

Kendinizi eve kapattığınızda ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri boş zamanınızın fazla olmasıdır. Bu fazla zaman sizi elinizin altında olan atıştırmalıkları tüketmeye yönlendirecektir. Buda yoğun bir şekilde sağlıksız atıştırmalık patlamasına neden olmaktadır.

Bu sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Eğer açlık ataklarınızı bastırmak istiyorsanız meyve yada işlenmemiş kuru yemiş tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Koronavirüs için henüz bir tedavi veya aşı bulunmamaktadır ancak kendinizi bu hastalıktan korumanın en iyi yolu bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak vücudunuzun koronavirüs gibi rahatsızlıklara karşı vücudunuzun savunma sistemini güçlendirmek anlamına gelmektedir ve bu virüsleri sağlıklı bir şekilde vücudunuzdan atmaya yaramaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en temel yolu beslenmedir. Bazı besinler vücudumuzdaki koruma sistemlerini uyarmakta ve vücut virüslere karşı hazırlıklı bir hale gelmektedir.

İşte sağlıklı kalmanıza ve hastalanırsanız hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak besinler:

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler, Turpgiller Ve Her Renkte Sebzeler

Sebzelerin besin değeri oldukça yüksektir ve potasyum, demir. kalsiyum, folat ve antioksidan bakımından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca benzersiz bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptirler. Yapılan bazı araştırmalar uzun süre tüketilen yeşil yapraklı sebzelerin ve turpgillerin bağışıklığı artıran bir geni uyardığını ortaya çıkarmıştır.

Turuncu renkli sebzeler yüksek miktarda A vitamini barındırmaktadır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklı sistemini en iyi güçlendiren besinler arasında ıspanak, lahana, brokoli, karnabahar ve biber il sıralarda yer almaktadır.

2. Yağsız Protein

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun iyileşme özelliğini arttırmak için proteinler oldukça önemlidir. Deniz ürünler, baklagiller ve yağsız kırmızı/beyaz et en çok protein barındıran ürünlerdir. Ayrıca balıklarda ve diğer deniz ürünlerinde mevcut olan Omega 3 yağ asitleri, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için lazımdır.

Bunları haricinde yoğurt veya kefir gibi süt ürünleri de protein bakımından zengin ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerdir.

3. İşlenmemiş Kuru Yemiş

İşlenmemiş kuru yemişler, E vitamini ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin besinlerdendir. Vücutta E vitaminin eksikliği bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olmaktadır ve bu yüzden tüketilmesi oldukça önemlidir.

Egzersiz İçin Kendinize Vakit Arayın

Evde kalmanın olumsuz bir yanı da normalden daha hareketsiz kalmamızdır. Fakat evde yapabileceğiniz egzersizleri araştırarak, diyetinizi ve egzersizinizi beraber yapabilirsiniz. Çoğu zaman spor yapmamaya neden olarak yoğun çalışma saatlerini bahane etmekteydik. Ancak bu vakit bolluğunda sporu mutlaka yapmalıyız.

Yemek Masası Haricinde Yemek Yemeyin

Yemek masasında yemek yemeyi alışkanlık haline getirin. Yatakta yemek yemek kötü alışkanlıklardan biridir ve bakteri ve mikropların artmasına sebep olmaktadır.