Kışlık Domates Turşusu Tarifi

Evet değerli okurlarımız artık yaz ayının sonuna geldik. Hatta yaz ayı bitti bile, sonbahar ayına girdik. Yaz ayı çok çabuk geçti demi. Kış hazırlıklarına başladık galiba, eğer halen başlamadı isek başlamanın tam zamanı. Hem şu sıralara domates tam tadında ve fiyatı da oldukça ucuz. Kışa hazırlık olarak konserve domates i biliyorsunuzdur. Emin olun domates turşusu tadı da çok harika. Denemenizi tavsiye ederiz.   

En deneyimli ev hanımlarının bile başına aksilikler gelebilir. Ama bu aksilikler kış hazırlıkları sırasında olunca o kadar emek, o kadar malzeme boşa gitti diye daha da fazla üzülüyor insan. O yüzden hazırlıklar sırasında normalin üzerinde bir dikkat ve çaba sarf etmenizi öneririm.

Domates turşusunun yapımı oldukça kolaydır. Eğer çok miktarda yaparsak biraz zorlanabiliriz. Biberleri doğrarken dikkatli davranın. Daha sonrasında eliniz yanmasın. Domatesleri rendelemeyin, doğrayın. Limon suyu yerine sirke de kullanabilirsiniz. Ancak limon kullanmak daha lezzetli yapmaktadır.

Tüm malzemeleri hazırlayıp kavanozlara doldurduktan sonra ekşimesi, yani turşu olması için ağızlarını açık bırakıyoruz. Bu sırada açığa çıkan gazlar da kavanozda birikmemiş, uçmuş oluyor. Bu bekleme sırasında kavanozların suyunun taşması normal, ama illa ki taşacak diye de bir şey yok. Domatesin sululuk oranına göre değişiyor bu durum. Domateslerin cinsi önemli değil. Gerçek domates olsun yeter.

Domatesleri doğradığınız büyüklüğe ve bekledikleri ortamın sıcaklığına göre bekleme süresi kısalıp uzayabilir. Domatesler yumuşamış, biberlerin rengi değişmiş ve ikisi de  turşu formuna girmişse olmuş demektir. Turşular beklerken köpürebilir, Eğer köpürme uzun sürüyorsa bu ortamın çok sıcak olduğu anlamına gelir. Turşuları yine ağızları açık şekilde buzdolabına alıp köpürmeleri tamamen geçene kadar beklettikten sonra kapatabilirsiniz.

Malzemelerimiz

  • 5 kg domates,
  • 1 kg acı sivri biber,
  • 1 su bardağı zeytinyağı,
  • 3 adet limonun suyu,
  • 10-15 diş sarımsak,
  • Salamura tuzu 

 

 

 1. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın,
 2. Biberleri halka halka doğrayın,
 3. Sarımsakları minik minik doğrayın,
 4. Derin bir kabın içinde doğranmış domates, biber, sarımsak, limon suyu, zeytinyağı ve tuzu güzelce karıştırın,
 5. Karışımı konserve şişelerine üzerlerinde birer parmak boşluk kalacak şekilde paylaştırın,
 6. Şişeleri bir tepsinin içine dizin,
 7. İki gün boyunca güneş görmeyen bir ortamda ağzı açık şekilde bekletin,
 8. Her gün bir tatlı kaşığıyla hafifçe karıştırın,
 9. Kapaklarını kapatıp şişeleri bir tepsinin içine ters çevirin,
 10. 1 gece bu şekilde beklettikten sonra buzdolabına kaldırın,
 11. Havalar serinledikten sonra oda sıcaklığında bir dolaba alabilirsiniz.

Afiyet olsun değerli okurlarımız.