Kişi Çabuk Yorulur.. Ne Kadar Çok Demir o kadar Çok Kuvvet!!

Demir Yönünden En Zengin Et Çeşitleri

İstiridye ve Kuzu Göbeği Mantarı: 100 gram çiğ istiridye veya kuzugöbeği içerisinde günlük demir ihtiyacının %37’si bulunur.

Sığır Ciğeri: 100 gram pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılar.

Sığır Eti: 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar.

Hindi Eti: 100 gram göğüs eti günlük demir ihtiyacının %82ini karşılar. Olumsuz tarafı ise yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Demir Bakımından Zengin Diğer Et Ürünleri:

Ton balığı, tavuk, yengeç, karides.

Demir Bakımından Et Harici Zengin Besinler

Yulaf (Kahvaltılık): 100 gram yulaf günlük demir ihtiyacının %24’ünü karşılar. Besin lifi, fosfor ve manganez yönünden zengindir.

Soya Fasulyesi: 100 gram haşlanmış soya fasulyesi günlük demir ihtiyacının %29’unu karşılar. Fosfor, bakır, magnezyum, K vitamini, protein ve manganez yönünden zengindir.

Mercimek: 100 gram haşlanmış mercimek günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılar. Protein, fosfor, bakır, manganez ve besin lifi yönünden zengindir.

Barbunya: 100 gram haşlanmış barbunya günlük demir ihtiyacının %12’sini karşılar. Besin lifi, protein, fosfor ve manganez yönünden zengindir.

Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, fosfor ve potasyum yönünden zengindir.

Lütfen beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.