Kış Ayı Hastalıkları İçin Kış Ayı Reçetesi Nelerdir?

Hastalıkların olmadığı sizlere uğramadığı bir kış mevsimi dileriz değerli organik zamanı okuyucularımız. Malumunuz havalar soğumaya başladı, havaların soğumaya başlaması demek hastalıklara yakalanmamız demektir. Bizler bağışıklık sistemimizi güçlü tutar isek Allah’ın izniyle hastalıklar bizi teğet geçecektir. Öncelikle yaz ayında yaz meyve ve sebzesi kış aylarında ise kışa özgü meyve ve sebzeler tüketmeliyiz. Örneğin sonbahar ve havaların soğuduğu kış mevsiminde bağışıklığımızı güçlendirmek için lahana, brokoli, karnabahar, turp, ev turşusu [hazır turşu değil dikkat lütfen] soğan ve sarımsak gibi yiyecekleri tüketmeliyiz. Meyve ve sebzelerin bizlere, vücudumuza yararlı olabilmesi için bunları mevsiminde tüketmemiz gerekmektedir. Özellikle evde yapılan doğal turşu ve turşu suyu bulunmaz bir nimettir. Turşu ve evde yaptığımız ev sirkesi bağırsaklarımızdaki yararlı bakterileri çoğaltmakta ve bağışıklığımızı güçlendirmektedirler.

Özellikle kış aylarında domatesi sofralardan kaldırmalıyız. Çünkü kış ayında üretilen domatesler doğal yerine seralardan üretildiği için vücudumuza bir yararı olmayacaktır. Kış ayında domates yaz ayına göre daha pahalı olacağından kesemize de zararı olacaktır. İllaki domates tüketecek isek yaz ayında konserve yaparak tüketebiliriz.

Kış aylarında ve sonbahar da en çok tüketmemiz gereken doğal besinler yerli muz, turp ve zeytin olmalıdır. Özellikle Akdeniz adana tarafında bulunan okuyucularımız bilirler, buralarda kış ayında bolca turp tüketilir. Turp tüketmek çok faydalıdır. Turp ye turp gibi sağlam ol diye bir laf vardır. Çok doğru bir tabirdir.

Ayrıca işkembe ve kelle paça çorbasının da kış ayı hastalıklarına şifa olduğu bilinir. Yine bunları da bulabiliyor isek ev yapımı yapıp tüketmemiz gerekir.

kemik suyunun faydaları

Bunun yanında bol bol köy tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı da bizleri hastalıklardan koruyacaktır. Yani sözün özü değerli okurlarımız mevsiminde meyve ve sebzeleri tüketmeliyiz. Temizlik kurallarına çok bağlı kalmalı, ellerimizi sürekli yıkamalıyız. Ayrıca yemeklerimizde doğal kaya tuzu kullanmalıyız. Rafine tuzu soframıza koymamalıyız.

Bu konuda ülkemizde çok önemli bir yere sahip olan değerli hocamız canan Karatay hocamızda yukarda yazdığımız konuları sıklıkla söylemektedir. Lütfen sağlımıza dikkat edelim değerli okurlarımız.

Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız yazımızı arkadaşlarınız, dostlarınız ile paylaşırmısınız teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.