Kilo Almanızın Asıl Sebebi Çok Yemek Değil, Bunları Bilmemek

Tüm beslenme düzeninizi değiştirdiniz ve düzenli egzersiz yapıyorsunuz, aradan belli bir süre geçmesine rağmen beklediğiniz gibi bir sonuç alamıyorsunuz, kesinlikle bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz, değil mi?

Belki de her şeyi doğru yapıyorsunuz ancak vücudunuzun düzelmesi gereken ya da yolunda gitmeyen başka bir problem var. Özellikle düzensiz hormon salgılanmaları, metabolizmanızı dengesizleştirerek tüm çabalarınızı boşa çıkarıyor olabilir. Bu yazımızda, size hangi hormonların kilo vermenize engel olabileceğini anlatıyoruz.

İnsülin Direnciniz Yüksekse

Vücudumuzda şeker enerjiye çevrilmesi için gereken en önemli hormonlardan biridir. Kanınızdaki insülin seviyesine göre kanda dolaşan şeker, enerjiye veya yağa çevrilir. Eğer insülin direnciniz varsa, tükettiğiniz şeker devamlı yağa dönüşecektir ve bu da sizin kilo vermenizi oldukça zorlaştıracaktır. İnsülin direncinizi düşürmek için düşük karbonhidrat içeren bir beslenme düzenine geçmelisiniz. Mümkün olduğunca yağsız protein ağırlıklı, avokado, nar, lif zengini mısır gevrekleri ve böğürtlen türleri tüketebilirsiniz.

Kortizol Seviyeniz Yüksekse

Bilindiği gibi vücudunuzda stres hormonu olarak bilinen kortizol, kilo vermenize pek de yardımcı olmaz. Hatta tam tersine stres altında daha fazla yeme eğilimi gösterebilmekteyiz. Stresimizi kontrol altında tutmak için yapabileceğimiz şeyler elbette vardır. İlk olarak yapmanız gereken en az 7 saat uyumaya dikkat etmeniz gerektiğidir. Daha sonra, yaşamınızda birkaç ufak tefek değişiklik yapmalısınız. Örneğin, yemeklerinizde süzme peynir, hindi, kivi ve kiraz gibi yiyeceklere biraz ağırlık vermeyi deneyin. Uykunuzun düzene girdiğini fark edeceksiniz. Ayrıca uykudan 2 saat önce tüm elektronik aletlerden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Son olarak belirtmek isterim ki stres seviyesini düşürmenin en iyi yollarından biri de düzenli spor yapmaktır. Salgılanan endorfin hormonu kortizolü etkisiz kılacaktır.

Östrojen Seviyeniz Yüksekse

Hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanan östrojen hormonu genellikle üreme sistemiyle ilgilidir. Ancak kadınlarda erkeklerden çok daha yüksek oranlarda salgılandığından, bu hormondan kaynaklı sorunlar da çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Eğer östrojen hormonu normalden fazla salgılanıyorsa, değişik bir şekilde kilo almaya başlarsınız. Bunun sebebi de, östrojenin insülin seviyesini düzenleyici etkiye sahip olmasıdır. Basit bir kan testi yaptırdıktan sonra; eğer düşükse, meyve, sebze, balık ve tam tahıllı gıdalara yönelip, kahveyi hayatınızdan bir süre çıkarmalısınız. Eğer yüksekse, brokoli kabak gibi turpgiller tüketip, ayrıca 5-6 dakikadan fazla haşlamamaya özen gösterebilirsiniz.

Testosteron Seviyeniz Düşükse

Daha iyi yağ yakmak için, testosteron gerekir. Kas yoğunluğunu arttırmak ve daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak için, soya ürünleri, ekmek, alkol ve şekerli içeceklerden uzak durulmasını tavsiye ederiz. Vücudunuz Allah’ın izniyle ihtiyacı kadarını üretecektir.

Tiroit Seviyeniz Düşükse

Metabolizmanızın hızlanması ve yavaşlaması genellikle tiroit hormonuna bağlı gelişir. Eğer yeterli tiroit hormonu salgılanmazsa, metabolizmanız yavaşlar ve bu sebepten dolayı kilo alırsınız. kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz fakat uykunuz olmaz ve gününüz oldukça ağır ve ızdırablı geçer. Tiroit bezini harekete geçirmek için kafein, soya ürünleri, işlenmiş karbonhidrat ve iyotlu tuzdan uzak durmalısınız. Daha çok protein tüketmeye ve glütensiz beslenmeye özen göstermelisiniz. Brokoli, ıspanak, lahana gibi sebzeler önerilerimiz arsındadır. Ayrıca gün ışığından daha çok yararlanmalısınız ve özellikle stres seviyenizi düşürecek ibadetlere yönelebilirsiniz ve  rahatlatıcı faaliyetler yapabilirsiniz.