Kestane Pişirmeyi Biliyor Musunuz? Bu Yöntemleri Denediniz mi?

Selam değerli okurlarımız. Bugün sizlerle sonbahar aylarının sonu kış aylarının vazgeçilmez tadı olan kestanenin nasıl pişirilebileceği konusunda sizlere bilgiler sunmaya çalışacağız. Kestaneyi pişirmenin farklı yol ve yöntemleri mevcuttur.

Kestane faydası oldukça fazladır. Kış ayında tükettiğimiz en önemli ve zevkli yiyeceğimizdir. Kestanenin içerisinde sağlık bakımından içeriğinde zengin besin değerleri bulunmaktadır.

Kestanenin içeriğinde bol miktarda selenyum, E,b1, b2 vitaminleri bulunmaktadır. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Kansere yakalanma riskinizi azalmaktadır. Çocukların gelişimde önemli rol oynamaktadır ve beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu kadar faydaları bulunan ve tadı harika olan kestane nasıl pişirilir. Yemesi güzel ancak doğru pişirilmediği zaman yiyemediğimiz kestane için, pişirilme yöntemlerini bilmek çok önemlidir. Eğer doğru yöntemlerle pişiremezsek iç kısmındaki kabuğunu ayırmamız zor olacak ve kestaneden hiç zevk almamızı sağlayacaktır.

Kestane Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Kestanenin pişirilme yöntemleri birden fazladır. Damak tercihinize göre kestanenin pişirilme yöntemleri de farklıdır. Kestane pişirme yöntemlerini siz değerli organik zamanı okurlarımızın beğenisine sunuyoruz. Nasıl yemek istiyorsanız aşağıdaki yöntemlerden birisi ile pişirebilirsiniz.

Fırında Kestane Nasıl Yapılır?

Öncelikle bıçak yardımı ile kestanenin üzerine çizik atın.

Kestiğiniz kestaneleri yıkayın ve içi su dolu bir kabın içerisinde bekletin. Beklettiğiniz kestanelerin suyunu süzün ve fırın tepsisine dizin.

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kabukları açılıp renkleri değişene kadar kızartın.

Fırından çıkarın ve afiyetle tüketin.

Tavada Kestane Nasıl Yapılır?

Öncelikle kestaneleri yıkayın ve kurulayın.

Akabinde yanlamasına kestanenize çizik atın.

Kestaneleri teflon tavanıza koyarak orta ateşte pişirin.

Kestanelerin üst üste gelmemesine, sıkışık olmamasına dikkat edin.

Pişmekte olan kestanelere yarım çay bardağı suyu eliniz ile serpiştirin. Tavanızın kapağını kapatın ve kestaneleri ara ara karıştırın.

Kestaneleriniz 20 dakika içerisinde pişecektir. Tadına bakarak bu zaman dilimini arttırıp, azaltabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Közde Kestane Nasıl Yapılır?

İlk olarak kestanemize çizik atıyoruz.

Kestanelerimiz iyice yıkıyoruz ve yaklaşık olarak içi su dolu bir kap içerisinde 2- 2.30 dakika suyun içerisinde bekletiyoruz.

Kestanelerinizi sudan çıkarıp, kurulayın ve köz üzerine koyup pişirin.

Haşlama Kestane Nasıl Yapılır?

Kestanelerinizi bez ya da kâğıt havlu ile silin. Bu aşamada kestanelere çizik atılmayacaktır. Su da yıkamak içerisine su kaçmasına sebep olabilir bu da kabukları soyma işlemini zorlaştırır.

Ayrı bir tencereye su koyun ve kaynamaya bırakın.

Su kaynadığı sırada kestaneleri 5’er 5’er gruplar halinde suyun içerisine atın. Bunu yapmamızda ki sebep kaynayan suyun sıcaklığını kaybetmemesidir.

2-3 dakika pişirmek yeterli olacaktır.

Piştikten sonra kestaneleri soğuk suya koyup kabuklarını soyabilirsiniz.

Kâğıtta Kestane Nasıl Yapılır?

Kestanelerinizi yıkayın ve akabinde kestaneleri kurulayın.

Kestanenize t şeklinde çizik atın.

Yağlı kâğıdın içerisinde kestiğiniz kestaneleri koyup iyice paketleyin.

Önceden ısıtılmış 200 derece fırına yerleştirin.

25-30 dakika kadar kestanelerinizi pişirin.

Afiyet olsun.

Değerli okurlarımız kış aylarının vazgeçilmezi olan kestanenin pişirilme yöntemlerini sevdikleriniz ve dostlarınız ile paylaşarak onlarında kestaneyi rahatça pişirmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.