Keşke Daha Önce Öğrenseydim Diyeceğiniz 22 Harika Temizlik İpucu

Sizin içinde temizlik yapmak oldukça yorucu, can sıkıcı ve vakit alan bir iştir. Yerleri süpürmek, toz almak, banyoyu temizlemek, mutfağı temizlemek, ütü yapmak, çamaşır yıkamak ve daha aklımıza gelmeyen çoğu iş bu rutin içerisinde yer alır. Kimini her gün yaparız, kimisi için ise hafta sonunu bekleriz. Ama bildiğimiz bir şey var ki temizlik zor bir iştir ve çoğu insan bu işi severek yapmaz. Sizlere temizlik yapmayı zevke dönüştürmese bile bunu kolaylaştıracak ve muhtemelen daha önce hiç duymadığınız temizlik püf noktalarını aktaracağız. Ayakkabılarınızın kokmaması, yanmış tencere ve tavaların kolayca temizlenmesi, su ve kireç lekelerinin giderilmesi, bilgisayar temizliği için “Bunları neden daha önce öğrenmedim ben ya?” diye hayıflanacağınız temizlik ipuçlarını yazımızda bulacaksınız.

1. Fırın Tepsilerinin Köşelerinde Kalan İnatçı Ve Ulaşılması Zor Lekeleri Çıkarmak İçin Harika Bir Yol Var:

Kirli bölgeye biraz çamaşır yumuşatıcısı dökün, biraz bekleyin ve daha sonra ovalayın. Tertemiz oldu değil mi? Olacaktır emin olun.

Kirli Fırın Tepsisi Ve Yumuşatıcı

2. Duş Başlığınız Kirlendi Ve Tıkandı mı?

Hemen yenisini almayı düşünmeyin, duş başlığına içinde beyaz sirke olan bir poşet bağlayın ve başlığı belli bir süre poşetin içinde tutun. Tamamen temizlenmiş olarak çıkacaktır.

Duş Başlığı Sirkeli Su İçerisinde

Bu yöntemi diğer musluklarınız için de deneyebilirsiniz. Ayrıca muslukların bağlantı yerlerinde, diplerinde kireç birikintileri varsa beyaz sirke ile ıslatılmış bir mutfak bezini 1 saat süre ile o bölgeye sarıp bekletirseniz sonuca sizde inanamayacaksınız.

3. Evinizin Her Yerinde, Özellikle Mutfak Tezgahların da, Cihazların Yüzeylerinde Ve Buzdolabının İçinde Güvenle Kullanabileceğiniz Organik Çok Amaçlı Bir Temizleyici Tarifi:

Beyaz Sirke Ve Kabartma Tozu

4 çay kaşığı kabartma tozunu yaklaşık 1 litre ılık suyun içine katın ve kirli bölgelere bir sünger yardımıyla sürün.

4. Ayakkabılarınız Kokuyorsa Çözümü Basit,

Ayakkabı içlerine bir miktar kabartma tozu serpip bekleyin. Kullanacağınız zaman içindeki kabartma tozunu ayakkabıyı ters çevirip silkeleyin. Koku gidecektir, bu yöntemi koku yapan spor çantalarınız için de kullanabilirsiniz.

Ayakkabı İçinde Kabartma Tozu

5. Fosforlu Kalemlerin, Markerlerin Ahşap Yüzeylerde Bıraktığı İzleri Silmek İçin Diş Macunu Kullanın, Sonuç Mükemmel Olacak.

Ahşap Yüzey Marker İle Çizilmiş

6. Çocuğunuz Duvarları Boyadıysa Sinirlenmenize Gerek Yok, Bırakın o Kabiliyetini Konuştursun. Bu Lekeleri Çıkarmak İçin Üzerine Biraz Kabartma Tozu Serpiştirdiğiniz Islak Bir Sünger Yeterli Olacaktır.

Duvardaki Kalem İzlerini Silmek

7. Saç Fırçanızda Biriken Saçları Temizlemek İçin Saatlerce Uğraşmanıza Gerek Yok,

Elinizdeki fırçayı içine bulaşık deterjanı koyduğunuz ılık su içinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Saç Fırçası Kasenin İçinde

  1. Bez ayakkabılarınızın, sneaker ayakkabılarınızın, spor ayakkabılarınızın, vb. beyaz tabanlarını ilk hali gibi beyazlatmak için diş macunuyla ovalayarak temizlemeniz yeterli olacaktır.

Ayakkabının Taban Kısmını Diş Macunu İle Temizlemek

9. Kesme Tahtanızdaki Lekeleri Ve Kokuyu Gidermek İçin Üzerine Biraz Tuz Veya Kabartma Tozu Serptiğiniz Kesme Tahtanızı Yarım Limonla Ovalayın.

Sonuç mükemmel ötesi olacaktır.

Kesme Tahtasını Limon İle Ovmak

10. Camlarınızın Işıl Işıl Parlaması İçin Ağır Kimyasallar Kullanmanıza Gerek Yok.

1 litre su içerisine 1 yemek kaşığı beyaz sirke koyun ve karışımı bir sprey kutusuna bırakın. Camlarınızı bu karışım ile silip akabinde mikro fiber bezle kurularsanız sonuç mükemmel olacaktır. Camları durulamak için gazete kağıdı veya kahve filtresi de kullanabilirsiniz.

Beyaz Sirke İle Hazırlanan Solüsyonu Cama Püskürtmek

11. Ahşap Mobilyalarınız Üzerinde Küçük Çöküntüler Veya Çizikler Varsa Bunları Yok Etmek İçin Ceviz Kullanabilirsiniz. Bir Parça Ceviz Alın Ve Sıkıntılı Bölgeleri Cevizle Ovalayın.

Ahşap Yüzeye Ceviz Sürmek

12. İçlerinin Temizlenmesi Zor Olan Banyo Diş Fırçası Kaplarını; Girintilerinin, Aralarının Temizlenmesi Zor Olan Plastik Oyuncakları Ve Hatta Bulaşık Sepetlerinizi Belli Aralıklarla Bulaşık Makinasın da Yıkayın.

Oyuncaklar Bulaşık Makinesinde

13. Paslanmaz Çelik Yüzeylerdeki Parmak İzlerini Ve Diğer Lekeleri Yok Etmek İçin Bebek Yağı Kullanabilirsiniz.

Bebek yağı sadece cildi yumuşatmakla kalmaz, temiz bir mutfak bezine uyguladığınız bir miktar bebek yağı ile paslanmaz yüzeyleri silebilirsiniz. İzler silinecektir.

Kirli Paslanmaz Yüzey

14. Mutfakta Yemeği Veya Herhangi Bir Tencereyi Yaktığınız Zaman Oluşan Yanık Kokusunu Yok Etmek İçin Yanık Alana Tuz Dökün Kokuyu Azaltacaktır.

Ardından hızlıca yanık eşyayı temizleyin ve yanık yemeği ortamdan uzaklaştırın.

Yanmış Tavaya Tuz Dökmek

15. Çamaşırlarınızın Makineden Daha Temiz Ve Parlak Çıkmasını İstiyorsanız

Deterjan bölmesine veya makinenin içine bir fincan sodyum bikarbonat, yani kabartma tozu eklemeyi deneyin. Sonuca Şaşıracaksınız.

Çamaşır Makinesine Kabartma Tozu Dökmek

16. Özellikle Evinizde Evcil Hayvanınız Varsa Koltuklarınızdaki Kötü Kokuları Ve Lekeleri Çıkarmak İçin Deneyebileceğiniz Farklı Bir Yöntem Var.

Koltuğu Elektrik Süpürgesiyle Süpürmek

Öncelikle koltuğun yüzeyini güzelce fırçalayın, ardından yüzeye kabartma tozu serpin 20 dakika bekleyin akabinde elektrik süpürgesiyle süpürün. Kokuların nasıl yok olduğuna sizde şaşıracaksınız.

17. Bilgisayarınıza Zarar Vermeden Temizlemek İçin Şunlara Dikkat Edin:

Laptop Temizliği

Bilgisayarın hiçbir yerine bu kimyasalları ve bunları içeren temizlik maddelerini kullanmayın:

  • Aseton
  • Etil alkol
  • Etil asit
  • Amonyak
  • Metil klorür

Bilgisayarınızı temizlerken genel bir kural olarak kesinlikle kağıt ve kağıt türevi ürünler ve sert kimyasallar kullanmayın ve asla temizlik maddelerini direk ekrana püskürtmeyin.

İşte Bilgisayarınızı Güvenli Bir Şekilde Temizlemek İçin İpuçları:

Klavyenizi temizlemek için mikro fiber bir bez üzerine azıcık beyaz sirke dökün ve klavyenizi silin.
Daha dikkatli olmanız gereken kısımlar için sirkeyle ıslatılmış kulak çubuğu kullanın.
Ekranı temizlemek için mikro fiber bez kullanın ve dairesel hareketlerle yavaşça silin.
Gerekiyorsa su ve sirke karışımı da kullanabilirsiniz.

 

18. Tencereleriniz Veya Tavalarınızın Dibindeki Yanmış Yemek Artıklarını Temizlemek İçin Artık Sert Şekilde Ovalamaya Gerek Yok.

Tencereyi su ile doldurun ve bir fincan sirke dökün. Karışımı kaynattıktan sonra ocaktan indirin ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu aktarın. Birkaç saat soğuması için bekleyin ve tencerenin ya da tavanın dibindeki karışımı silerek temizleyin.

Yanmış Tavaya Kabartma Tozu Dökmek

19. Banyonuzdaki Cam Yüzeylerde Oluşan Su Lekelerini Temizlemenin En Etkili Yollarından Biri De Tıraş Köpüğüdür.

Cam yüzeylere tıraş köpüğü sıkın, 15 dakika bekleyin ve silin. Sonuç mükemmel?

Duşa Kabini Tıraş Köpüğü İle Temizlik

20. Çamaşır Makinenizin De Temizlenmeye İhtiyacı Var.

Makinenizi çalıştırın ve sıcak su almasını veya suyu ısıtmasını bekleyin. Daha sonra beyaz sirke ve kabartma tozu ekleyerek bir saat boyunca bekletin.

Çamaşır Makinesine Sirke Koymak

Ardından makineyi yeniden çalıştırın, suyu boşaltmasını bekleyin ve son olarak iç kısmını silin. Aynı yöntemi bulaşık makineniz için de kullanabilirsiniz, boş makineye beyaz sirke ve kabartma tozu ekleyerek çalıştırın sonuç şaşırtıcı olacaktır.

21. Fırınınızı Silmek İçin De Pahalı Veya Sert Kimyasallar Kullanmanıza Gerek Yok.

Yine beyaz sirke ve kabartma tozu ile hazırlayacağınız bir karışım tüm inatçı lekeleri rahatlıkla çıkaracaktır.

Kabartma Tozu İle Fırın Temizliği

22 – Jaluzi Gibi Eşyaları Mutfak Maşasının Ucuna Sardığınız Mikro Fiber Bez İle Rahatlıkla Temizleyebilirsiniz.

Jaluzi Temizliği