Kendisi Küçücük Faydaları Kocaman Olan Kekiğin Faydaları

Kanserli hücrelerinin baş düşmanı olan kekik bitkisi ile siz değerli organik zamanı okuyucularını konumuzla baş başa bırakıyoruz.

Kekik hakkında kısacak bilgi vermek gerekirse, kekik bitkisi ülkemiz genelinde hemen hemen her bölgemizde yetişmektedir. Genellikle boyları 15-30 cm civarında, ince saplı ve odunsu köke sahiptir. Bizim mutfağımızın baş tacıdır. Açık yeşil ve kavisli yapraklara sahiptir. Vitamin ve mineral deposudur. Manganez, magnezyum, kalsiyum, potasyum, selenyum, demir mineralleri,  folik asit ve beta karoten bakımından zengindir.

Kekik bitkisini yemeklerimize katarak kullanabileceğiz gibi çayını içerek te kullanabiliriz.

Kekik ve Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Göğüs kanserine ve kolan kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca akciğer ve ağız boşluğu kanseri oluşumunu da azaltır. Kanser üzerinde oldukça etkili olan kekik kanserli hücreleri intihara sürükler.

Yüksek tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir.

Maya enfeksiyonlarını yani bilinen adıyla pamukçuk rahatsızlığını tedavi edicidir.

Birçok cilt hastalığını giderici özelliğe sahiptir.

Solunum yolu rahatsızlıklarını giderici özelliği vardır. Bronşit, soğuk algınlığı, öksürük gibi sorunları giderici özelliği vardır. Solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda çayının içilmesi fayda sağlar.

Antioksidan içermesi ile kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Kan akışını hızlandırır. Kırmızı kan hücrelerini korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yorgunluk, halsizlik gibi durumları giderir. Enerji verir.
İçeriğindeki B6 vitamini ile stresi giderir. Sinir sistemini güçlendirir. Uykusuzluk sorununu giderir.

İçeriğinde a vitamini bulunması nedeniyle göz sağlığı açısından da faydalıdır.

Beyin hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer rahatsızlığına karşı koruma sağlar.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynamış su içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik atın ve 10 dakika ağzı kapalı olarak demlenmesini bekleyin.

Kekik Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

1 veya 2 tutam kekik küçük bir tencereye konulur. Bu küçük tencere başka bir tencerenin içerisine konulur. Büyük tencere içerisine su ilave edilip kapağı ters çevrilip hava almayacak şekilde kapatılır. Büyük tencere içerisinde kaynayan sudan çıkan buhar kekiğin bulunduğu küçük tencereye dolacak ve damıtılmış, kaliteli bir kekik suyu elde etmiş olacaksınız. 1 saat bu şekilde kaynatmanız yeterli olacaktır.

Bu suyun antioksidan özelliği vardır. Hazımsızlığı giderir, öksürüğü keser. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralleri karşılar. Aftları giderir. Boğaz ağrısını keser. Soğuk algınlığını giderir. Stresi giderir. Kekik çok önemli bir bitkimiz, baharatımızdır. Sağlıklı günler dileriz sevgili dostlar.