Kendini Yorgun Hissedenler Doğal Meyve Suyunu Kesinlikle İçmeli

Ev yapımı ne güzel bir tabidir. Eskiden yıllar önce tükettiğimiz hemen hemen her şey ev yapımı idi. Benim çocukluğumda şuanda tüketmiş olduğumuz ekmeğe çarşı ekmeği derdik. Onu da ara ara alırdık. Ev ekmeği tüketirdik. Şimdi nerde ev yapımı hepimiz içinde binlerce katkı maddeleri olan ekmeği tüketiyoruz. Bu da doğal olarak bizim kimyamızı bozdu. Elektrolit içecek ne demektir hiç duydunuz mu?

Mide problemi geçirdiniz mi hiç. Mesela mide problemlerine çok iyi gelmektedir.

Elektrolitler temel olarak tuzlardır. Tuzlardaki iyonların bir değişik adıdır. Vücudunuzdaki ana elektrolitler sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfat, sülfat, bikarbonat ve klorürdür.

Elektrolitler, sinirlerinizin ve kaslarınızın işleyişini düzenlemek için önemlidir. Vücudunuzdaki hücreler onları enerjinizi korumak ve hücre alışverişinin devamını sağlamak için kullanır.

İshal, ağır terleme gibi hastalıklar vücudumuzda elektrolit kaybına neden olabilirler. Vücuttaki bu elektrolitlerin eksikliğinde yorgunluk, halsizlik hissi oluşabilir. Böyle bir durumda hemen elektrolit dolu bir içecek tüketip kendimize gelebiliriz.

Piyasada bol miktarda tatlandırıcı ve koruyucu içeren elektrolit içeceği bulunmaktadır. Dediğimiz gibi içinde kim bilir neler var neler. Doğal ev yapımı kullanmak en sağlıklısıdır. Siz değerli organik zamanı okuyucularımız için doğal bir tarif hazırladık ve sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Su, elektrolit taşıyıcı olarak işlev gören en önemli ve ilk sıradaki bileşenimizdir.

Tuz kaya tuzu doğal olanından, rafine edilmeyeninden. sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli minerallerden zengindir. Vücudun terleme ile düşen sodyum rezervini doldurmaya yardımcı olur ve böylelikle vücudunuzdaki enerji deponuzu korur. Aynı zamanda yorgunluğunu azaltırken stres hormonlarının dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

Narenciye, potasyum ve kalsiyum içeriği bakımından yüksektir ve dolayısıyla elektrolitler bakımından zengindir. Aynı zamanda,  limon, portakal, greyfurt gibi meyveler C vitamini bakımından zengindir ve vücuttaki kayıp elektrolitleri yenileyerek bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur.

Bal, doğal bir tatlandırıcı olarak görev yapar ve doğal enzimler ve mineraller ile doludur. Vücudun tuz bileşenlerinin zenginliğini emmesine yardımcı olur ve aynı zamanda içeceğin tadını güzelleştirir. Dahası, bal boğaz ağrısı ve öksürüklerde yatıştırmaya yardımcı olan anti mikrobiyal ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Doğal İçecek İçin Malzemelerimiz

1 bardak su

1 kaşık limon suyu

Yarım bardak portakal suyu

3 kaşık organik bal

Bir tutam kaya tuzu

Hazırlanışı

Yarım adet portakal suyunu sıkın. Üzerine limon suyunu ekleyin.

3 kaşık doğal bal ekleyin. Suya dökün ve iyice karıştırın.

Az bir miktar kaya tuzunu ekleyin. Tuz ve balın tamamen çözülmesi için malzemeleri karıştırın.

Bu karışımı yorgun hissettiğiniz her gün içebilirsiniz. Etkisini kısa zamanda göreceğinden emin olabilirsiniz.

Yorgunsuz, halsiz olmadığınız bir gün dileriz. Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu tarifi dostlarınızla sevdiklerinizle paylaşır mısınız? Sağlıklı günler dileriz.