Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyeceği Her Gün Bir Avuç Yiyin

Kemik erimesine çok iyi gelen ve kemik oluşumunda önemli rol oynayan mineraller bakımından en zengin olan meyveyi her gün bir avuç yerseniz sonuçlarına sizde inanamayacaksınız.

Kemik erimesine ne iyi gelir diye sorarsak hemen aklımıza süt gelecektir. Evet, bir bakıma süt doğru ancak, İsveç’ de yapılan bir araştırmada günde 3 bardaktan fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha da çok kırıldığı görülmektedir.

Yine yabancı bir ülkede yapılan araştırmada sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha etkili bir yiyecek olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma, erik kurusunun kemik kaybını önlemede ve gidermede çok etkili bir meyve olduğunu göstermiştir.

Araştırma, toplam 236 kadın profil üzerinde yapılmış olup; Bunlar arasından uygun olan 160 kadın rastgele iki gruba ayrıldı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu diğer gruba ise 100 gram elma kurusu verildi.

Kadınlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini de alıyordu.

Araştırmanın başı ve sonunda katılımcıların bel omuru, ön kol, kalça ve tüm vücut kemik mineral dansitesi (bone mineral density=BMD) ve başlangıçta 3, 6 ve 12 ay sonra kemik biyo-belirteçleri (bone biomarker) ölçüldü.

Ön kol ve omurgada BMD’ nin erik kurusu yiyenlerde elma yiyen gruba göre anlamlı miktarda arttığı ortaya çıktı.

Başlangıç değerleriyle kıyaslandığında kemik-çok özel alkalen fosfataz ve tartarat dirençli asit fosfataz-5b dâhil kemik dönüşüm biyo-belirteçlerinin sadece erik kurusu verilen grupta bulunanlarda anlamlı derecede azaldığı tespit edildi.

Erik Neden Faydalı?

Eriğin, kemik oluşumunda önemli olan eser minerallerden olan bor ve bakırdan zengin olduğu da unutulmamalıdır.

Erik basit şekerlerden zengin olmakla beraber fazla lif ihtiva ettiği için kan şekerini hemen yükseltmez.

Erikte A ve K vitaminleri de bulunur ve 100 gram erikte 240 kalori vardır. Bu arada eriğin kanın pH’ sını alkaliden aside doğru kaydırabileceği için fazla yenmesi doğru değildir. Kanın asitliğinin artması asit-alkali dengesinin bozulmasına yol açarak kemiklerden kalsiyum kaybını hızlandırabilir.

Sonuç Olarak

Sağlıklı yaşamak için tek bir yiyeceğe ve içeceğe bel bağlamak doğru değildir. Erik de erik kurusu da elbette çok faydalıdır ama sadece erik yiyerek sağlam kemiklere sahip olmak mümkün değildir.

Sağlıklı, dengeli ve doğal beslenmeliyiz. Mümkün olduğunca paket içerisine giren yiyecekleri tüketmemeliyiz.

Organik zamanı olarak sağlıklı günler dileriz sayın okurlarımız. Esen kalınız.