Karpuz Çekirdeğinin Faydaları | Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları | Karpuz Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez bir meyvesidir. Sıcak havalarda nerdeyse tüm insanların severek tükettiği bir meyvedir. Genelde karpuzun çekirdeğini ya yemeyiz yada tüketmeden çöpe atarız. Ancak karpuz kadar karpuzun çekirdeğinin de çok faydası mevcuttur. Karpuzu yerken çekirdeğini tüketmek çok güvenlidir ve sağlımız için yararlıdır. Ancak küçük çocukların çekirdeği tüketirken aile gözetiminde tüketmesinde fayda vardır.
İstediğimiz kadar karpuz çekirdeğini bir tavaya koyup, kıvamına kadar kavuruyoruz. Ocaktan almaya yakın zeytinyağı koyup tüketebiliriz.
Karpuz çekirdeklerini kavurarak tüketebileceğiz gibi kaynatarak ta tüketebiliriz. Bunun için yapılması gerekenler. 30 adet civarı karpuz çekirdeğini,2.5 (iki buçuk) litre su ile kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyoruz. Yaklaşık 200 gram karpuzu ve az önce hazırlamış olduğumuz soğuttuğumuz suyu çırpıcıya koyup iyice karıştırıyoruz. Ve hazırladığımız karışımı sabahları aç karnına bir gün içip diğer gün ara vererek tüketebilirsiniz. Afiyet Olsun.

karpuz çekirdeği nasıl kullanılır

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

  • Karpuz çekirdeği insan vücuduna çok hızlı bir şekilde enerji vermektedir. Yorgun hissettiğimizde veya halsiz kaldığımızda bir miktar karpuz çekirdeği tükettiğimizde hemen kendimize canlılık gelir.
  • Karpuz çekirdeğinin aşırı tüketime insanda kilo alımına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı tüketirken dikkat etmeliyiz.
  • Kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlaması karpuz çekirdeğinin faydaları arasındadır.
  • Karpuz çekirdeğinin belki de en önemli faydası, kötü kolesterolü düşürerek, iyi kolesterolü arttırıcı özelliği vardır.
  • Çok iyi bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Karpuz çekirdeğinin içerisinde bol miktarda magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum bolluğu vücudumuzda kemik yapımızın güçlü olmasına ve vücudumuzun yorgunluğunu alır, zindelik sağlar.
  • Karpuz çekirdeğinin içerisinde bol miktarda protein, demir ve magnezyum bulunduğundan dolayı bu üçlü yapı saç sağlığı açısından mükemmeldir. Saçlarımızın kırılması önler ve saçlarımıza parlaklık verir.
  • İçeriğinde A vitamini bulunduğundan göz sağlımız için yararlıdır.
  • İçerisinde bulunun çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğundan kalp sağlığımız için yararlıdır.

karpuz çekirdeği yararları

Karpuz Çekirdeğinin Cinselliğe Faydaları

Karpuz çekirdeğinin içerisinde bulunan citrulline isimli madde, karpuz çekirdeğini tükettiğimizde vücudumuza giriyor ve bu madde vücudumuza girdiğinde arginin isimli maddeye dönüşmüş oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki bu madde ne işe yarıyor, Bu madde insanda damar genişlemesini sağlıyor. Sertleşme problemi olan insanlarda sertleşme sağlıyor, sperm kalitesini ve sayısını arttırıyor, cinsel hormonları uyarıcı hale getiriyor.

Karpuzun Beyaz Kısmının Cinselliğe Faydası Nedir?

Karpuz çekirdeği gibi karpuzda bulunan kırmızı kısmı değilde beyaz kısmını tükettiğimizde vücudumuzda viagradan daha büyük ve doğal bir etkiye sahip oluyor. Buda cinsel anlamda mutlu olmamızı sağlıyor.

karpuz çekirdeği yağı

Karpuz Çekirdeği Yağı?

Karpuzu ve çekirdeğini beyaz kısmını duymuştunuz belki ama karpuz çekirdeği yağını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Bakalım karpuz çekirdeği yağı nasıl oluyor ve faydaları nelerdir.
Karpuz çekirdeği yağı, karpuzun çekirdeklerinin soğuk pres yardımıyla sıkılması ile elde edilir. Bu yağ açık sarı rengindedir. Çok hafif ve çok uçucu bir yağdır. Kış aylarında ellerimizde oluşan çatlaklarda çok güzel bir yarar sağlamaktadır.
-Yaşlanmayı önlemeyi ve geciktirme özelliğine sahiptir.
-Saç bakımında kullanılabilir. Saçın daha parlak görünmesinin sağlayacaktır.
Not: aşırı kullanımı bazı alerjenlere neden olabilir.

karpuz nerede yetişir

Karpuz Nerede Yetişir?

Ülkemizi ele alırsak karpuz genel olarak Türkiye’nin her yerinde yetişir ancak; yetiştiği alanın sulak ve aşırı sıcak olması gerekmektedir. Ülkemiz de DİYARBAKIR VE ADANA ilimiz karpuz yetiştiriciliği konusunda ön plana çıkan iki ilimizdir. Karpuz çekirdeği faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından katılmış olduğu birçok programda açıklanmıştır ve karpuz hakkında, karpuzun anti alerjen olduğunu belirtmektedir. Vücudumuzda bulunan beyin hastalıkları ve Alzheimer da koruyucu ve önleyici etkiye sahiptir. Dilerseniz aşağıdaki videodan ibrahim saraçoğlunun karpuz çekirdeğinin faydaları hakkındaki açıklamalarını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=1VEf-ofMO9o