Karahindiba Nasıl Kullanılır? Karahindiba’nın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yetişen nadide bitkilerden birisi de karahindiba isimli bitkidir. Çok lezzetli salataları ve mezesi yapıldığı gibi birde besin değeri çok fazla bir bitkidir. Bitkisel kaynaklı en iyi potasyum kaynaklarından birisidir. Bunun yanında A ve C vitaminleri ile nikotinik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor, demir, retinol, inulin gibi bileşikler açısından zengindir.

Bilinen diğer isimleriRadika ( Rumca ) , Güneyik, Çıtlık, Arslandişi olarak da bilinir. İngilizcede dandelion olarak bilinir ve Fransızcadan geçmiştir. ( dent e lion = aslan dişi )

Binlerce yıldır bilinen bu bitki gerek tıbbi amaçla ve beslenme amacıyla kullanılmıştır. 200’den fazla cinsi olduğu bilinen bu bitki genel olarak tüketimi güvenilir bitkiler arasında sayılmaktadır.

Yaprakları salatalara eklenir, kök kısmı yine yaşken doğranıp salatalara katılabilir. Aynı zamanda köklerinden acı hindiba kahvesi ( daha çok hindiba türünden ) adında kahve de yapılır. Ülkemizde fazlaca yetişmekte olup tüketimi halen yaygın değildir.

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Kemik Sağlığı için karahindibanın faydaları: Karahindiba kemiklerin büyüme ve güçlenmesi için gerekli olan kalsiyumca zengin ve yaşlanmaya bağlı hasarlardan kemikleri korumak vitamin C ve luteolin gibi antioksidanlar açısından zengindir.

Karaciğer Bozukluğu: Karahindiba birçok açıdan karaciğere yarar sağlayan bir besindir. C vitamini ve luteolin gibi antioksidanlar karaciğerin yenilenmesine katkı sağlarken diğer bileşikler karaciğer sağlığının korunmasını sağlar, safra ve sindirim yollarına da devasa tesiri vardır.

Diyabet için Karahindiba Faydaları: Bu bitki, kan şekeri seviyesini kontrol altına alırken aynı anda pankreastan insulin üretimini uyarmaktadır. Karahindibanın diyabet etkisi üzerindeki tesiri sadece bu değildir, diüretik yapıda olduğundan böbrekleri çalıştırarak vücuttan aşırı şekerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Eğer karahindiba ekstresi ve uzun süreli tedavi amaçlı kendisi kullanılacaksa çok tesirli olduğu unutulmamalı ve doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Çünkü ilaç etkileşimleri göz önüne alınırsa, eğer şeker düşürücü veya diüretik ilaçlar kullanılıyorsa uzun süreli ya da aşırı oranda karahindiba tüketimi ciddi sağlık rahatsızlıklarına yol açabilir.

Diüretik olduğundan böbreklerde ve idrar yollarında toksik maddelerin dışarı atılmasını hızlandırır ve antiseptik özelliğiyle idrar yollarındaki bakterilere karşı tesirli olduğu bilinmektedir.

Cilt Bakımı İçin Karahindibanın Faydaları

Karahindiba’nın sap ve köke yakın kısımdan çıkan süt; alkalin, antiseptik ve antifungal ( mantar karşıtı ) bileşikler barındırır. Bu süt illa ki uzman denetiminde uygulandığında egzama, kaşıntı, sivilceler gibi cilt sorunlarına etki etmektedir. ( Kullanırken kesinlikle göz ile temasından kaçının ). Karahindiba aynı zamanda hormonları dengelediğinden sebze olarak tüketilmesi sivilce sorunu ile uğraşanlar için gayet etkilidir. Karahindiba bununla beraber, yağlı ve akneli cilt gözeneklerindeki zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Ter ve idrar akışını hızlandırdığından çabuk iyileşme sağlayabilir.

Zayıflamak için Karahindibanın Faydaları: Karahindibanın hormonları dengeleyip tokluk süresini uzatması gerekse düşük kalorili olması zayıflamak isteyenler için güzel bir besindir. Karaciğer organına fayda sağladığından karahindiba tüketmek veya karahindiba çayı içmek karaciğerin sağlıklı çalışmasına fayda sağlamaktadır.

Kansere Karşı Karahindibanın Faydaları: İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ve luteolin gibi maddeler çok etkili antioksidan olduğundan kanserin önlenmesinde tüketilecek besinler arasındadır. Ayrıca luteolin maddesinin kanser hücrelerini zehirlediği iddia edilmiştir.

Anemi ( Kansızlık ) : Hindiba demir, vitaminler ve protein içeriği bayağı iyi seviyededir. Bu nedenle kansızlık içinde alternatif bir destek besindir.

Yüksek Tansiyon: Çok yüksek potasyum içeriği ve diüretik özelliği ile alternatif bir tansiyon düşürücü besinler arasındadır.

Kökleri ise başlı başına bir şifa kaynağıdır. Tıpkı zencefil ve zerdeçal gibi antioksidan kapasiteleri fazladır. İçeriğindeki inülin maddesi sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenlemektedir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Siz değerli organik zamanı okurlarımıza sebze veya meze olarak tüketmenizi öneriyoruz, yalnız çayı’da tüketilebilir. Bilhassa yeşil tüketmenizi tavsiye etmekle beraber, bir tutam kuru veya yeşil karahindiba otu veya kökleri bildiğimiz çay gibi demlenerek içilir. Demleme esnasında çayın kaynatılmaması önerilir.

Karahindiba Yemeği Tarifi ve Karahindiba Salatası Tarifi (Radika salatası)

Radika kavurması olarak da bilinen karahindiba kavurması tıpkı ıspanak gibi biraz haşlanır, çok kısa zaman zeytinyağı içinde kavrulur ve ister sosla ister yoğurtla birlikte tüketilir. Ayrıca yumurta kırarak da çok lezzetli yemeği yapılabilir.

Radika salatası, gerek yeşillik olarak isterseniz biraz haşlanıp isteğe göre, peynir, zeytinyağı ile karıştırılarak güzel lezzetler elde edilebilir.

Not: Yüzlerce yararı olan ve burada bir kısmına yer verdiğimiz bu kıymetli bitkiyi tüketirken her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta yarar vardır. Normal bir sebze gibi güvenle kullanabilirsiniz. İçerdiği inülin maddesi bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Diğer bitkilerde olduğu gibi hamile ve emziren bayanlar için uzun süre kullanımı sakıncalı olabilir.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Afiyet şifa olsun.