Karaciğer Hastası Olmamak İçin Bunları Tüketin

Genel itibariyle karaciğer hastalıkları iki sebepten meydana gelmektedir. Biri alkol kullanmak diğeri ise yanlış beslenmeden ötürü aşırı yağlanmadır.

Aşırı alkol tüketimi karaciğerin tüketilen alkolü süzemeyip iflas etmeye başlamasından, aşırı yağlanması da fazla yağlı beslenmekten kaynaklı, karaciğerin fonksiyonunu kaybetmesinden kaynaklanır…

Karaciğer hastalıklarının belirtileri genellikle karaciğer iflas etmek üzereyken ortaya çıktığı için fark edilene kadar hasar gerçekleşmiş oluyor ve belirtiler genellikle yorgunluk, iştah ve kilo kaybı, mide bulantısı, idrar renginde koyulaşma ve kollarda morarmalar şeklinde gerçekleştiği için başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılıyor.

Karaciğerimiz tamamen bitmeden lütfen önlemimizi alalım

Karaciğer Hastalıklarını Önlemek İçin Neler Yemeliyiz?

Tatlı Patates

Tatlı patates düşük kalorili ve yüksek lif içeren bir besindir. Karaciğer hastalıklarına karşı son derece faydalıdır. Karaciğerin kansere yakalanmasını engellemektedir. Pişmiş tatlı patateste günlük a vitamini ihtiyacımızın 4 katı kadar a vitamini bulunmaktadır.

Zerdeçal

İçerdiği antioksidanlar karaciğeri temizleyici etkiye sahiptir ve ayrıca yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

Muz

Bir başka potasyum kaynağı ise muzdur. Doğal yollardan karaciğerinizi temiz tutmanın en güzel yollarından biri de muz yemektir.

zencefilin yararları

Zencefil

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminizi temiz tutar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu ve tedavi ettiği bilinmektedir.

Karahindiba Kökü

Karaciğer, mide ve bağırsak salgılarını arttırıcı, hazmettirici, kan temizleyici özelliği vardır. Karaciğer yağlanmasını önler.

Çiğ Sebzeler

Sebzelerin her biri farklı pişirme sürelerine ihtiyaç duyuyor. Bazı sebzelerin 5 dakika kaynatılması yeterliyken, kimisinin dakikalarca pişmesi gerekiyor. Ancak en sağlıklısı ve yarayışlısı sebzeleri çiğ tüketmek.

Bu sebeple güzelce yıkadığınız sebzelerinizi çiğ olarak tüketirseniz çok daha fazla faydasını görürsünüz. Karalahana, lahana, turp, kereviz ve brokoli karaciğere en iyi gelen sebzelerdendir. Ayrıca bu sebzelerden hazırlayacağınız salatanıza; limon, zencefil ve zerdeçal eklerseniz maksimum fayda sağlarsınız.