Kantaron Yağının Her Derde Deva 7 Faydası

Kantaron yağı, kantaron bitkisinden yapılan bayağı şifalı bir yağdır. Pek çok derde devadır. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılan kantaron yağının yararları saymakla bitmez. Eskiden günümüze gelen ve tıp alanında kullanılan kantaron yağı, şifa kaynağı yağlar arasında yer almaktadır. Özellikle de sarı kantaron olarak bilinen çeşidi her deva diye bilinir. Kantaron yağının faydaları için bir liste hazırlansa, bu liste oldukça uzun olacaktır. Çünkü kantaron yağının faydaları saymakla bitmez. Fakat en önemli faydaları arasından önemli olanlarını siz kıymetli organik zamanı okurları için derledik.

Kantaron Yağının Faydaları

  1. Yara ve Yanık İzleri

Kantaron yağı, yara ve yanık izlerinin tedavisinde, acının azaltılmasında fazlasıyla önemli bir etkene sahiptir. Ayrıca kesikler, ezikler, çarpmalar ve darbeler sonucunda oluşan yara ve morlukların tedavisi için de yarar sağlamaktadır. Güneş yanıklarına da fayda sağlayan kantaron yağı, aynı zamanda güneş kremi yerine de kullanılabilmekte ve güneşin zararlı etkilerine karşı harika bir koruma sağlamaktadır.

  1. Mikrop Öldürücü

Kantaron yağı antiseptik özelliği ile tam bir mikrop öldürücü olarak vazife yapmaktadır. Birde mikropların yarayı etkileyerek meydana getirdiği iltihaplanmanın da önüne geçmektedir.

  1. Vücut Direncine Faydaları

Vücut için birçok faydası bulunan kantaron yağı, vücudu güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, ishali keser, kan şekerini düşürür ve vücutta herhangi bir sebepten dolayı oluşan şişlik ve morlukları geçirir.

  1. Mide Rahatsızlıkları

Kantaron yağı, zaman zaman herkesin yaşayabileceği mide ağrıları ve yanmalarına da oldukça yararlı olmaktadır. Özellikle de mide ağrılarına kısa sürede etki ederek ağrının çabuk geçmesini sağlamaktadır. Kantaron yağı, alternatif tıpta da mide ülserinin iyileşmesi için kullanılmaktadır.

  1. Cilt Sorunları

Cilt rahatsızlıklarında da oldukça olumlu etkiler yapan Kantaron yağı, cilt bakım yağı olarak da kullanılmaktadır. Düzenli olarak cilde uygulanması halinde pürüzsüz ve canlı bir cilt oluşmasına yarar, yıpranmış ve solmuş cildi onarır. Bebeklerin pişiklerinde de oldukça etkili olan kantaron yağı, pişiğin kısa sürede iyileşmesini sağlarken düzenli olarak bebeklerin alt temizliğinde kullanılması ile de tekrar pişik olmasının önüne geçmektedir.

  1. Ağrı Kesici

Ağrı kesici özelliği de bulunan kantaron yağı, bilhassa bebeklerin ve çocukların karın ağrısı durumlarında karna sürülüp masaj yapılması sonucunda etki gösterecek ve ağrının bitmesini sağlayacaktır. Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmal ağrılarda da masaj yoluyla kullanılması önemli ölçüde ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Birde masaj yoluyla ağrılara etki sağlaması istenildiğinde kekik ve ardıç yağı ile karıştırılarak kullanılması etkisini arttıracaktır.

  1. Kanamalar

Trafik kazalarından dolayı oluşabilecek iç kanamalarda ve iç yaralanmalarda da fayda sağlayan kantaron yağı, kaza sonrasında düzenli olarak içilmesi ile iyileşmeye fayda sağlar. Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurmaktadır. Varis hastalığından şikâyetçi olan hastalarda da fayda sağlayan kantaron yağı, iç ve dış varislerin geçmesine yardımcıdır.

Her şeyin çoğu zarar azı karar diyerek, sevdiklerinizle paylaşmanızı rica ederiz.