Kantaron Yağının Cilde Faydaları | Yanık Ve Sivilce İçin Kantaron Yağı Kullanımı

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Sarı kantaron Hypericaceae familyasındandır. Ilıman bölgelerde daha çok bulunan bitkinin yaklaşık 1.5 metre boyu olup tüysüz çok yıllık bir bitkidir. Kokusu hoş, mavimsi yeşil, sonbaharda kırmızıya dönüşen yaprakları vardır. Çiçekleri 25mm çapında ve sarı renklidir.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

 • Kantaron yağı cilt hücrelerini yenileyerek cilde yumuşak ve pürüzsüz görünüm sağlar.
 • Kantaron yağı ciltteki gözeneklerin temizlenmesinde ve daha canlı görünmesine katkı sağlar.
 • Kantaron yağı ciltteki lekelerin iyileşmesinde fayda sağlar.
 • Kantaron yağının antiseptik özellikleri bulunmaktadır ve yaraya sürülerek kullanıldığı zaman yaranın iltihaplanmasını ve mikrop kapmasını önlemektedir.
 • Cildin ölü hücrelerden kurtularak kendini yenilemesini sağlamaktadır.
 • Yanık tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kanamalı yaralanmalarda kanı etkili bir şekilde durdurma özelliği vardır. Ayrıca iç kanamalarda kanı durdurmak için kantaron yağı içebilirsiniz.
 • Derin kesik ve yanık sonrası yada ameliyat sonrası izler için kantaron yağı kullanabilirsiniz. Kantaron yağı cildi yenileyerek yara izlerinin kapanmasını sağlamaktadır.
 • Kantaron yağı sedef hastalığı rahatsızlığında tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Sedef hastalığı için kullanacaksanız ilk kullanımda kaşıntı kuruma olacağını unutmayın. Tedaviyi yarım bırakmayın ve kullanmaya devam edin.
 • Kantaron yağı uçuk için çok etkili şifalı yağlardan biridir ve uçuğu çok hızlı tedavi etmektedir. Pamuk yardımıyla kantaron yağını uçuk bulunan bölgeye sürerek kullanabilirsiniz.
 • Kantaron yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından katılmış olduğu bir çok programda açıklanmıştır.

Not: Kantaron yağını yüzümüze sürdükten sonra direk güneş ışığı ile temastan kaçınmanız tavsiye olunur.

Kantaron Yağı Cilt Beyazlatma

Kantaron Yağı Cilt Beyazlatma

İçerisinde antiseptik özellik bulunan kantaron yağı sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmamıza yardımcı olur. Doğal bir cilt bakım yağı olan sarı kantaron yağı derideki hücreleri yenileyici ve doku onarımına yardımcı etkisi ile cildi parlatan ve beyazlatıcı etkisi ile doğal bir şifa kaynağıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte oluşan leke ve cilt pürüzlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kantaron yağını yatmadan önce cildinize bolca yedirdikten sonra masaj yapabilirsiniz. Sabah kalkınca bol su ile yıkayıp bu işlemi 1-2 ay tekrarlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Sivilce İçin Kullanımı

Kantaron Yağı Sivilce İçin Kullanımı

Anti bakteriyel ve anti enflamatuar içeriği sayesinde kantaron yağı sivilce probleminden kurtulmamıza yardımcı olur. Cildi yenileyen kantaron yağı ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak sadece sivilcelerin değil yara ve yanık gibi rahatsızlıklarda da faydalı olur. Genellikle yeni oluşan sivilcelerde etkili olduğu ve sivilce izlerini yok ettiği görülmüştür. Akşam yatmadan önce pamuk yardımı ile sivilcelere sarı kantaron yağı sürülebilir. Sabah ılık su ile yıkanıyıp sivilcelerin patlamamasına özen göstermelisiniz. Bu işlemi 1 ay yapabilirsiniz.

Kantaron Yağı Yanık İçin Kullanımı

Kantaron Yağı Yanık İçin Kullanımı

Haricen ve içilerek de kullanılan kantaron yağının hücre yenileyici özelliği ile yanık ve yanıklardan sonra oluşabilecek izlerin tedavisinde etkilidir. Yanıklarda oluşan deri kayıplarının iyileşmesine yardımcı olan kantaron yağının yeni oluşan yanıklarda etkisi çokça vardır. Ancak eski yanık izleri için çok etkili değildir. Antiseptik özelliği ile mikrop kapmasını önleyerek iltihaplanma gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Yanıklarda kırmızı kantaron yağı kullanmak daha etkilidir. Bebek pişiklerinde de kullanılabilir fakat doktor tavsiyesine dikkat etmeniz önerilir. Ayrıca bebeklerde kantaron yağı kullanılacağı zaman su ile inceltmenizi öneririz. Bu kantaron yağının yoğunluğunu azaltacaktır.  Güneş yanıklarında ve kaynar su yanıklarında da tavsiye edilir. Kısa sürede tedavi etkisi vardır.

Basur Hemoroid Tedavisi İçin Kantaron Yağı

Basur Hemoroid Tedavisi İçin Kantaron Yağı

Kantaron yağı hemoroid rahatsızlığına çok iyi gelmekte ve basuru tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Problemli bölgeye sürülerek kullanılmaktadır.. Ayrıca kantaron çayı tüketerek de kullanabilirsiniz. Kantaron hemoroid için kullanımında hiçbir yan etki yoktur ancak siz yine de ilk olarak çok az miktarlarda kullanarak tahriş durumuna göre kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer hafif bir tahriş durumu olursa su ile incelterek basur için kantaron yağını kullanabilirsiniz. Kantaron yağını sabah ve akşam sürerek kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız bir basur kremi yada hemoroid ilacı mevcutsa kantaron yağı ile beraber kullanmamaya özen gösteriniz.

Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür mü?

Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür mü?

Güzellik alanında da adını çokça duyduğumuz kantaron yağının kanayan bölgelerde ve yaralı bölgelerde mikropların giderilmesini sağlar. İnce bir deri yapısına sahip olan gözaltı çukuruna kantaron yağını kullanmamızda bir sakınca yoktur. Ancak gözümüzün içine kaçmamasına özen göstermeliyiz. Cildimize daha canlı bir görüntü sağlayacak olan kantaron yağının çoğu zarar, azı karar sözümüzü hatırlatarak Yaratıcının bize sunduğu bir çeşit bitkisini sizin için araştırdık. Tavsiye bizden şifa Allah’ dan Geçmiş olsun.