Kanserin En Önemli 10 Belirtisi Nelerdir?

Maalesef günümüzün en önemli hastalığı kanserdir. Çok önceleri kanser hastalığının adı bile anılmıyordu. Ne zamanki yediklerimiz içtiklerimiz katkılı oldu kanser de hız kazandı ve hayatımıza yerleşti. Kanserden kurtulmak istiyorsak hastalığımızı erken teşhis etmemiz gerekmektedir. Sizde de aşağıda sayacağımız nedenler varsa zaman kaybetmeden en yakın zamanda doktora başvurmamız gerekmektedir. Günümüzde önce sağlık gelmektedir. Kansere yakalanmamak için lütfen yediğimiz içtiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz.

Aniden Başlayan İştahsızlık Ve Nedensiz Kilo Kaybı Varsa

Özellikle son zamanlarda aniden başlayan kilo kaybı ve yeme içme isteğinde azalma varsa hemen bir doktora görünmeliyiz. Kanser hastalığının en belirgin belirtisi aniden kilo kaybı ve iştahsızlıktır. Ani kilo kaybı; pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş diğer tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Düşmeyen Yüksek Ateş

normal grip zamanları hariç olmak üzere normal zamanlarda düşmeyen ateşiniz varsa, bu ateş bir anda ortaya çıkıyor ise vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. İnatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın önemli belirtileri arasında sayılabilir.

Yorgunluğun Giderek Artması

normale göre bir iş yaptığınızda daha fazla yorulmanız, ya da eskiye göre çok az hareket yaparak kat be kat yoruluyorsanız tehlikeli bir durum olabilir. Çabuk yorulma, zorlanma gibi durumlar özellikle kansızlığa neden olan lösemi başta olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtisi olabilir. Yorgunluk; uyku düzensizliği, kalp sorunları, diyabet, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıkları nedeniyle de oluşabilir.

Vücutta Kanamaların Meydana Gelmesi

Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın vücutta oluşan morluklar, küçük kırmızılıklar şeklinde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin önemli belirtileri arasındadır.

Ciltte İyileşmeyen Yaralar, Ciltte Değişiklikler

Deride değişik renkteki asimetrik lekeler oluşması veya vücutta var olan benlerin büyümesi, renk değiştirmesi cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomanın belirtisi olabilir. Yara iyileşmesinin geç olması diyabet göstergelerinden biridir.

Yutmada Zorluk Ve Ses Kısıklığı

Yemek yerken veya su içerken zorlanıyorsanız, ya da sesinizde uzun süredir devam eden ses kısıklığınız varsa bu durum yemek borusu veya gırtlak kanserinin habercisi olabilir.

İdrarda Veya Dışkıda Kan Görülmesi

İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak bu belirti böbrek veya idrar kesesi tümörünün habercisi de olabilir. Hemoroit belirtileri ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin belirtisi olabilir.

Nedensiz Ağrılar

Vücutta başlayan nedensiz ve geçmeyen ağrılar tümör habercisi olabilir. Ağrıların şiddeti, tümörün oluştuğu yere göre değişebilir.

Vücutta Oluşan Şişlikler

Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişlikler birçok kanser türünün belirtisi olabilir. Ayrıca fark edilen şişlikler kanserin ilk evresinin habercisi olabileceği gibi son evre göstergesi de olabileceği unutulmamalıdır.
Evet değerli okurlarımız sizde de yukarda saymış olduğumuz belirtiler varsa lütfen zaman kaybetmeden doktora başvurmalıyız. Erken tanının tedavi de başarı oranını kat kat arttırmaktadır. Allah korusun erken tanı ve tedavi ile kanserden korunabilirsiniz. Sağlığınız bizim için çok önemlidir. Bu yazımızı paylaşarak insanlığa paydamız olabilir. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.