Kanserden Korunmak İçin Bu Gıdalardan Uzak Durun!

Günlük tükettiğimiz yiyeceklerin çoğu zararlı maddelerden oluşmaktadır. Maalesef öğünlerimizde bu yiyeceklerden kaçamıyoruz. Diyabet, kalp damar hastalıkları ve obezite gibi birçok rahatsızlığa neden olmakla beraber bazı yiyecekler kanser bile yapıyor. Siz değerli organik zamanı okurları için kanseri tetikleyici gıdaları derledik. Buyurun bir göz atalım.

1-Trans Yağlar

Trans yağlar çok sayıda tüketilen yiyeceklerde bulunur. En fazla bu yağlar paketlenmiş gıdalar, fastfood diye bilinen hazır yiyecekler ve katı yağlarda vardır. Böyle yağlar öncesinde bitkisel yağlarken daha sonra işlem görerek hidrojene yağlara dönüştürülmüştür. Bu tarz yağları tüketmemekte fayda vardır.

2-Soğuk Tüketilen Gıdalar

İşlem görmüş soğuk yiyeceklerin içerisinde birden çok zararlı maddeler vardır. Hazır hayvansal gıdalarda bile zararlı maddeler vardır. Birde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen gıdaların bozulmaması için içine enjekte edilen nitratların insan sağlığına zarar vermesi vardır.

3-Kırmızı Et

Paketlenmiş kırmızı etler özellikle daha uzun ömürlü olsun, taze kalsın diye koruyucu madde içerirler. Bu şekilde bağırsağa zarar verebileceği gibi bazı kanser türlerini de tetiklediği saptanmıştır. Birde fazla kırmızı et tüketen insanlara yeşillik yemeleri tavsiye edilir.

4-Şekersiz Gazlı İçecekler

Firmaların diyet diye tüketicilere masum gibi gösterilen, şekersiz gazlı içecekler de şekerlileri gibi aynı oranda insan sağlığına zarar verdiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Aspartam olarak bilinen tatlandırıcılar beyin kanseri, kan kanseri vb. kanserlerle de ilişkilendiriliyor.

5-Havuz Balığı

Günümüzde birçok havuzda yetiştirilen çiftlik balığı antibiyotik, zirai ilaç ve kimyasallar gibi zararlı maddeler bulunur. Taze balığı tüketmek sağlığımıza yaralıdır. Fakat koruyucu ve katkı maddeleri işin içine girince sıkıntılar meydana geliyor. En iyisi katkı maddesi olmayan hem ruh sağlığı içinde tavsiye edilen kendi balığımızı kendimiz tutmak veya organik balıkları tüketmek.

6-Konserve Yiyecekler

Konserve yiyeceklerin içerisindeki en zararlı madde bizfenol diye bilinen kimyasaldır. Konservelerin ve kapların yapımında kullanılan bu kimyasal kansere yol açıyor, bilhassa göğüs kanserine. Mümkün mertebe bu gıdalardan uzak durmak böyle gıdaları mevsiminde tüketmek daha faydalı olacaktır.

7-Alkollü içecekler

Alkollü içecekleri tüm kötülüklerin anasıdır diye özetleyebiliriz. Birde araştırma alkolün birçok kanser türüyle alakalı olduğunu ispatlamıştır. Her sene 3,5 milyon insan alkole bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybettiği söylenmektedir.

8-Yanmış Yiyecekler

Barbekü yaptığınızda etlerin yanık kısmı sizin için en lezzetli yeri olabilir fakat bunu yemeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. Bu kısmın canlılar için zehirli olduğunu biliyoruz. Hatta közde pişen eti bile her gün tüketmek zararlı olabilir.

9-Turşu Çeşitleri

Bir araştırmaya göre turşuların mide kanseriyle bağlantılı olduğu söylenmiştir. Çok zaruri olmasa taze sebze ve meyve tüketmek daha faydalıdır. Turşu miktarını azaltmada fayda var.

10-Mayalı Yiyecekler

Mayalı yiyecekler kansere iyi mi geldiği yoksa sebep mi olduğu daha tam bilinmemektedir. Bir kesim mayanın besleyici içerdiğini söylüyor, başka bir kesim ise hücrelerinizi yemek borusu kanserine sebep olduğunu iddia ediyor. Her şeyin çoğu zarar azı karar sözünü hatırlatmak istiyorum.

Lütfen faydalı bulduysanız paylaşmayı ihmal etmeyin.