Kalp Krizi Anında Neler Yapabiliriz?

Kalp krizi bazen anında gelir ve Allah korusun bizi ölüme bile götürebilir. Er ya da geç bu hayatımız son bulacak, öleceğiz. Ancak öleceğiz diye de gerekli tedbirleri almamak anlamına gelmiyor. Gerekli tedbirler ve tedavi olmamız gerekmektedir. Göğüste sıkışma hissi, yanma, hazımsızlık, nefes darlığı, solgunluk, terleme ve yorgunluk kalp krizinin ilk belirtileri olarak göze çarpıyor. Ancak kalp krizlerinin dörtte biri, herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabiliyor ve bazı hastalarda ilk belirti kalp krizi olabiliyor.

İster kalbimiz bize alarm versin ya da vermesin yılda en az bir kere kardiyoloji doktoruna gitmemizde ve yediğimize içtiğimize dikkat etmekte fayda vardır. Konunun uzmanları doktorlarımız kalp krizi anında neler yapabileceklerimizi bize insanlara söylemektedir. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için bu yazımızı hazırladık ve sizlerin bilgisine sunmak istiyoruz.

Kalp Krizinde O Ağrıya Lütfen Dikkat Edin!

Kalp krizini işaret eden ağrı; göğüste ağrı, yanma, sıkışma şeklinde başlayıp sol kola ve serçe parmağına doğru inen, boyun bölgesine doğru yayılan bir ağrıdır. Alında soğuk terler birikir. Bazen kalp krizi çok ani ve şiddetli bulgular ile başlar ve kolayca tanı konabilir.

Ancak pek çok kişide olay yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlar, ne olduğu anlaşıldığında ise hasta için geç kalınmış olabilir.

Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır fakat geçmez ve yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı da olabilir. Bazı kişilerde belirtiler çok gizli olabilir.

Özelikle ileri yaşlı hastalar, diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymayabilir, sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikâyetleri ile kalp krizi geçirebilir. Bazı hastalarda da mide ülseri veya pankreastı ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalı?

Kriz esnasında zaman çok önemlidir. En kısa zamanda mutlaka bir sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır. Hasta, kendi başına hastaneye gitmeye ve kesinlikle yürümeye, merdiven çıkmaya devam etmemelidir.

* Hareket halinde bulunmamız daha fazla oksijen gerektirir. Kriz esnasında kalp zaten yeteri oksijen alamadığı için, eğer sizde hareket ederseniz kalbiniz daha çok oksijene ihtiyaç duyacak ve oksijeni alamayacaktır.

* Kalp krizi belirtileri başladığı hissedildiği anda, mutlaka bulunduğunuz yere oturup dinlenin ve ayakta durmayın.

* Üzerinizde gömlek ve kravat varsa, gömleğin yaka bölgesini ve kravatı gevşetin, ferahlamaya çalışın.

* Yanınızda kan sulandırıcı tableti varsa onu çiğneyin.

* Kriz yalnızken sizi yakalamışsa, telefonunuz varsa en yakınınızı arayın ya da ambulans yardımı isteyin.

* Baş dönmesi oluşmuşsa kuvvetli bir şekilde öksürmeye çalışın. Bu, kalp atımını hızlanacaktır.

* Pencere ve kapıları açıp oksijen almayı sağlayın.

* Krize araç içerisinde yakalandıysanız, hemen aracı kenara çekip yardım isteyin.

İlk krizi geçirdiniz ve çok şükür kurtuldunuz. Eğer ki 2. Bir kalp krizi geçirmek istemiyorsanız lütfen aşağıdaki önlemlere bir kulak verin ve uygulayın. Sağlığınız bizim için çok önemlidir. Lütfen kendinize dikkat edin.

İkinci Bir Kalp Krizi Yaşamak İstemiyorsanız…

* Sigara, puro, pipo ve nargile gibi tütün kullanma alışkanlıklar terkedilmelidir. Kalp krizi geçiren bir kişinin tütüne devam etmesi, ikinci bir kriz riskini en az 2-3 kat artırır.

* Daha hareketli olmaya özen gösterilmelidir. Düzenli egzersiz programları stres ve depresyonu azaltacağı; kiloyu, kolesterolü ve tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olacaktır.

* İlaçlar doktor kontrolünde ve düzenli olarak alınmalıdır. Oluşabilecek en küçük bir sorunda mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

* Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede kişi hem daha çabuk iyileşir, hem de kilosunu kontrol altında tutar ve kan kolesterol düzeyi ile tansiyonun yükselmesini önlemiş olur.

* ilaçları dikkatli kullanıyorum bana bir şey olmaz demeyin. Yediğinize, içtiğinize, hal ve hareketlerinize dikkat edin.

Değerli okurlarımız sizin için hazırlamış olduğumuz kalp krizi anında neler yapılmalı konusunuz sevdiklerinizle dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.