Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalp damarlarını temiz tutmak, sağlıklı yaşamın  en önemli şartlarındandır. Eğer kan damarları pis kan ile tıkanır ve kan akışı iyi olmazsa, kan her yere ulaşamaz ve hastalıklar çıkmaya başlar. Eğer yediklerimiz vücudumuzun rahat sindiremeyeceği işlenmiş ve yağlı yiyeceklerden oluşuyorsa, vücudumuz sıkıntıya uğrar. Vücudumuzda biriken ve kolay kolay atılamayan zararlı atık ve maddeler sebebiyle yavaş yavaş damarlarımız tıkanmaya başlar. Ardından kalp ve damar rahatsızlıkları baş gösterir.

Sağlıklı bir hayat sürmek için yapmanız gereken damarlarınızı temizleyecek gıdalar tüketmektir. Bu yazımızda hangi gıdaların sizler için en faydalıları olduğunu açıklıyoruz. Meraklandıysanız, sizde sağlığınız için sonuna kadar okuyun ve yakınlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yulaf

Lif zengini olan yulaf, sindirim sisteminizi düzenleyerek, damarlarınızda zararlı maddelerin dolaşmasını engeller. Ayrıca kötü kolesterolü de düşürerek kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.

Kızılcık Suyu

Haftada 3 bardak kızılcık suyu içerseniz böbrek faaliyetlerinizde ciddi şekilde iyileşme gözlenecektir. İçeriğindeki organik bileşenler ile hücrelerin yağ yakma kapasitesini arttırarak kilo vermenize de yardımcı oluyor.

Nar

Damar sertleşmesini önlemek ve onları sağlıklı tutmak için tüketebileceğiniz en faydalı meyvelerden biri nardır. Damarlarınızı derinlemesine besleyerek, aşınma, yırtılma, tıkanma gibi tüm problemleri daha oluşmadan önler.

Zeytinyağı

Kötü kolesterolü düşürmek için zeytinyağı sizin ihtiyacınız olan tek yağdır. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur.

Sarımsak

Kan şekeriniz normal seviyelerin üzerindeyse kalp sağlığınız tehlikede diyebiliriz. Özellikle vücudunuzda insülin direnci var ise daha dikkatli ve sağlıklı bir hayat sürmelisiniz demektir.

Ispanak

İçerdiği potasyum ve folik asit sayesinde yüksek olan kan şekerini düşürür ve ana kalp damarlarını toksinlerden arındırır. Ayrıca gözlerinizin sağlıklı kalması için oldukça önemli olan lutein bakımından da ıspanak zengindir.

Domates

Likopen kaynağı dendiğinde aklımıza ilk domates gelir ve özellikle kalp hastalarına bol bol domates tüketmeleri uzmanlarca söylenir. Çünkü, likopen damarların sertleşmesini önler. Düzenli olarak domates tüketen ve tüketmeyen kalp hastaları üzerinde yapılan bir araştırma da düzenli likopen takviyesi alındığında kalp damarları daha az tıkanıyor ve kalp sağlığı iyileşme gösteriyor.

Kivi ve Kavun

Her gün bir kivi ve çeyrek kavun tüketmeniz halinde kanınız daha akışkan hale gelir. Damarlarınızı tıkaması muhtemel olan yağ asitleri bu sayede daha kolay parçalanır.

Üzüm

Üzüm kalp sağlığı için cidden çok önemlidir. Özellikle taze tüketilen üzüm, her türlü yiyecek ve taze meyve suları kalp sağlığınıza olumlu etki yapacaktır. Özellikle vücutta dolaşan fazla oksijenin yarattığı hasarı azaltan yapıya sahiptir ve kanda oluşabilecek pıhtıları çözerek daha büyük sorunların önüne geçilir.

Balık

delicious roasted dorado or sea bream fish with lemon and orange slices, spices, fresh parsley and spinach on white platter on old dark wooden table view from above

Şunu belirtmeliyim ki her gün balık tüketmenin zararı yoktur. Özellikle somon ve orkinos gibi yağlı balıklar kalp sağlığı için daha da önemlidir. Soğuk denizlerde yetişen balıklar kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan omega3,6 ve B12 vitaminleri taşırlar. Kötü kolesterolü düşürerek sağlıklı bir hayat sürmemize imkan verirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.