Kadınlar Daha Fazla Risk Taşıyor! Modaya Uyacağım Diye Omurga Sağlığınızdan Olmayın

Sağlımız çok değerlidir. Siz değerli organik zamanı okuyucularımız için bugünkü konumuzu vücudumuzdaki omurga sorunlarına ayırdık. Özellikle omurga sorunları. Erkeklere göre bayanlarda daha çok görülmektedir. Özellikle bayan okuyucularımız bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun nedenini ise genetik ve hormon al faktörler oluşturmaktadır. Çoğumuzun yaşadığı sorunlardan olan bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine, seçilen egzersiz türünden topuklu ayakkabıya kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Günlük yaşamda dikkat edilmesi gerekenleri siz değerli okurlarımız için hazırlıyoruz. Keyifli okumalar.

Modaya Uyacağım Diye Sağlığınızdan Olmayın

Günümüzde birçoğumuzun karşılaştığı sorunlardan olan bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine, seçilen egzersiz türünden topuklu ayakkabıya kadar pek çok şeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Omurga sağlığını korumanın birinci yolunun, omurgaya aşırı yük binmesine neden olacak kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmak gerekmektedir.

Özellikle bayan okurlarımız bu kısmı dikkatli okuyalım. Yüksek topuklu ayakkabılar ayak anatomisini bozarak vücutta ciddi problemlere yol açmaktadır. Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşur. Bu da kalça ve omurganın hizasını bozar.

Sıkı sutyenler ve çapraz sporcu sutyenlerine dikkat edin. Benzer şekilde boyundan bağlı giysiler de omuz, sırt ve boyun sağlığını riske atıyor.
Eğer işyerinde oturarak çalışıyorsanız ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayacak ayakkabılar giyin.
Cüzdanınız bile omurganıza ağırlık yapıp dengesini bozabilir. Gülle gibi ağır cüzdanlardan kaçının.
Boyna uzun süreli ağır kolyeler takmayın.
Kalem etekler dizleri birleştirdiği için dengeli yürümeyi zorlaştırır. Hareket kısıtlandığı için disklerde sorunlara yol açabilir.
Zayıf görünmek ya da vücudu toparlamak için giyilen korseler çok sıkıysa ve esnemiyorsa omurgaya basın uygulayarak disklerinizi tehlikeye sokabilir.

Kadınlar Daha Fazla Risk Taşıyor

Omurga sorunları erkeklere göre kadınlarda daha sık görülüyor. Bunun nedenini ise genetik ve hormon al faktörler oluşturuyor. Osteoporoz sıklıkla kadınlara özgü bir sorun olarak görülürken, osteoporotik omur kırıklarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha fazla olduğu biliniyor. Bu sorunun önüne geçmek için ise özellikle bayanların düzenli beslenmesi ve yüzmesi bu sorunu büyük oranda azaltabilmektedir.

Bu yazımızı sevdiklerinize, dostlarınızla paylaşırmışsınız? Sağlıklı günler dileriz.