Kabartma Tozu İle Sigarayı Bırakmak İster Misiniz?

Bunu yapmaya çalışan çoğu insan bunun çok karmaşık olduğunu sanıyor fakat imkânsız değil.

Sigara dumanı, yalnızca sigara içenlere değil, birde çoğunluğu çocuk olan dumanı içine çeken tüm pasif içicilere zarar verebilecek birçok kanserojen içerir. Hem kesenize hem sağlığınıza zarar verdiğini unutmayın. Sigara için bir arkadaşımın ifadesi “yemekten aldığın lezzeti bile azaltıyor bu sigara”. Diye belirtti.

Sigara kullananlar, bırakma fikrini düşündüklerinde, nasıl yapılacağı konusunda kararsızdırlar. Başka bir ifadeyle, aniden bırakmalı mı yoksa kademeli olarak azaltmalı mıyım?

Psikolojiye göre, bir çalışma  bu soruyu cevapladı.

Çalışmanın ilk haftasında, grubun yarısı yavaş yavaş azaltırken, diğer yarısı aniden sigarayı bırakmaya karar verdi. Gerekirse, ikisi de nikotin replasman tedavisi kullandı.

Bir ay sonra, kademeli olarak azaltmaya karar veren sigara içenlerin% 39,2’si ve aniden sigarayı bırakmaya karar veren sigara içenlerin% 49’u dumansız kalmıştır.

Kabartma Tozu Kullanarak Sigarayı Bırakma

Sigara içme dürtüsü hissettiğiniz zaman dilinize bir miktar kabartma tozu bırakın.

Bir gazete makalesinde, 250 ml’lik bir bardak su içinde bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırılarak sigarayı bıraktığını ifade eden bir doktorun ifadesi yayınlandı. Bu içeceği ilk hafta da günde iki kez içtikten sonra ikinci hafta da günde bir kez içti.

“Haftada bir karton sigara içtim, sonra günde yaklaşık 30 sigara kullandım. Bir pazar günü iki bardak su içip soda içmeye başladım ve ertesi Pazartesi aynı şeyi yaptım. Hem pazar hem de pazartesi iki sigara içtim. Ertesi salı bir sigara içtim ve sonra tamamen durdum. Haftanın geri kalanında su ve kabartma tozu karışımını içmeye devam ettim. İkinci hafta devam etmeme gerek yoktu. O zamandan beri sigara içmedim . ”

Önemli: Bu şekilde kabartma tozu kullanılması, düşük sodyum diyeti olan veya kan basıncı yüksek olan kişiler için önerilmez.

Lütfen sigara içen arkadaşlarınız varsa faydası olması açısından paylaşmayı unutmayın.