Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Merhaba değerli okurlarımız bugün sizlerle ülkemiz de çok sevilen bir kuruyemiş olan kabak çekirdeğinden bahsedeceğiz. Kabak çekirdeği tüketimi diğer ülkelere oranla hayli fazladır. Ülkemizde milletimiz tarafından çok sevilmekte ve tüketilmektedir. Kabak çekirdeği demir, çinko, magnezyum, potasyum, omega-3 minareleri bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Bu mineraller sayesinde prostat, kalp rahatsızlıkları, menopoz belirtileri, hafızanın korunması, göz sağlığının korunması gibi hastalıklarda fayda sağlamaktadır.

100 gram kabak çekirdeği insan vücudunun ihtiyaç duyduğu magnezyum ihtiyacının %62’sini, çinko ihtiyacının %69’unu, demir ihtiyacının %18’ini, potasyum ihtiyacının %26’sını karşılama özelliğine sahiptir.

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda çinko minerali içermesi ile günde tüketeceğiniz 1 avuç kabak çekirdeği bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Uykunuzun düzenli olmasını sağlar.

Hafızayı güçlendirir ve aynı zamanda hafızanın güçlü olmasını sağlar.

Koku ve tat alma duyularını geliştirir.

Yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Göz sağlığınızı korur.

Cilt sağlığı üzerinde de faydası vardır. Hücre bölünmesi ve büyümesi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kabak çekirdeği magnezyum açısından zengin oluşu ile kalp damar sağlığının korunması için önemlidir. Kalp atışlarını düzenlediği gibi damarları gevşetir. Kalp krizi riskini azaltır.

Kemik ve dişleri güçlendirir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Tansiyonu dengeleme özelliği vardır.

Demir minerali bakımından zengin oluşu da kırmızı kan hücresi üretimini sağlayarak oksijenin vücuda sağlıklı şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca bu mineral cilt sağlığı, tırnak ve saç sağlığının korunması için önemli bir yere sahiptir.

Omega-3 ihtiva etmesi başta Alzheimer hastalığından korunmak açısından önemli olup, ayrıca depresyon, eklem kireçlenmesi, astım, dikkat eksikliği durumlarına karşı da koruma sağlar.

Çinko gibi önemli mineraller içermesi bu besini prostatla mücadelede önemli bir yere oturtmaktadır.

Ayrıca zengin bileşenleri sayesinde menopoz belirtilerinden olan sıcaklık basması, terleme, eklem ağrıları gibi belirtileri azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca menopoz döneminde meyana gelen HDL düşmesini yükselttiği de değerlendirilmektedir.

Kaliteli bir uyku için muhakkak tüketilmesi gereken kabak çekirdeği “tryptophan” adlı bir amino asit sayesinde uyku kalitenizi yükseltir ve uyku bozuklukları için tavsiye edilen bir besindir. Lifli ve antioksidan içermesi sayesinde sindirimi düzenler. Ayrıca karaciğer sağlığını da korur.

Kabak Çekirdeği Nasıl Yenilmelidir?

Kabak çekirdeğini kavurduğumuzda içeriğindeki maddeler ısıya dayanamadığı için kavrulmadan tüketilirse fayda sağlamaktadır. Kavrularak yenilmesi prostat ve idrar kesesi rahatsızlıklarında beklenen tedaviyi gerçekleştirmez.

Çekirdek deyip geçmemek gerek. Kabak çekirdeğinin faydaları oldukça fazladır. Her şeyin fazlasının zarar olabileceğinin unutmamak gerek. Fazla tükettiğimizde özellikle yüz kısmımızda yağlanmalar meydana gelebilir. Kabak çekirdeğinin faydalarını paylaşarak daha fazla insanımızın faydalanmasına vesile olabilir misiniz? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınınz.