K Vitamini Kaynağı Ve Hafızaya İyi Gelen Kış Çayımızı Biliyormusunuz?

adaçayının faydaları

Kış aylarının baş tacı, hafızayı güçlendiren ve grip ve soğuk algınlığına iyi gelen bitkimizi biliyor musunuz? Akdeniz bölgemizde yetişen bu bitkimizin adı adaçayıdır. Bizler için insanlık için koruyucu etkisi olan, karaciğeri temizleyen, hafızayı güçlendiren, Alzheimer hastalığına iyi gelen mükemmel bir bitkimizdir.
Adaçayı yumuşak ve tatlı bir lezzeti olan bitkidir. Bu bitkinin şifa dağıtan kısmı yapraklarıdır ve bu yapraklar taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilir. Geniş çaplı tedavi bitkisi olarak tarih boyu kullanılmıştır.

Zengin bir antioksidan içeren adaçayı bir Akdeniz bitkisidir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin en eskilerindendir.

adaçayının yararları

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının en önemli etkisi, adaçayı k vitamini açısından oldukça zengindir. K vitamini, yaraların iyileşmesi, kemiklerin güçlü olması ve kanın normal olarak pıhtılaşabilmesi demektir. Ayrıca vücudun savunma mekanizmasının sağlam ve kuvvetli olması anlamına geliyor.

Adaçayı kansere yakalanmamızı önlemektedir ve vücuttan toksin atılmasını sağlar.

Alzheimer unutkanlık hastalığına çok iyi gelmektedir. Adaçayının içinde bulunan maddeler, Alzheimer hastalığının ilaçlarının yapımı ile benzer özellikler göstermektedir.

Beyin fonksiyonlarını çalıştırmada çok etkilidir. Hafızayı güçlendirir.

Bronşit ve astıma çok iyi gelmektedir.

Karaciğeri temizleme özelliği vardır. İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Geceleri oluşan aşırı terlemeyi giderir.

Diş eti iltihaplarını giderir. Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Saç beyazlamasını yavaşlatıcı özelliği vardır. Saçlardaki yağlanma, kepek, kafa derisinde oluşan enfeksiyonlar için durulama suyu olarak kullanılması tedavi edicidir.

Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Adaçayı safrayı çalıştırır. Sinirsel baş ağrılarını dindirir. Boğaz ağrısını giderir. Gargara olarak kullanılabilir. Dişleri beyazlatır ve diş eti sağlığına fayda sağlar.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır, Nasıl Tüketilir?

1 tatlı kaşığı adaçayı üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. İsteğe bağlı olarak bal ekleyip tatlandırabilirsiniz. Günde en az 1 veya 2 fincan tüketin. 2 hafta tüketip 1 hafta ara verin. Bu çayı soğutarak saç için belirttiğimiz rahatsızlıklarda ve gargara tarzı olarak kullanabilirsiniz. Değerli hocamız İbrahim Saraçoğlu hocamızda adaçayı ile gargara yapmanın farenjit e çok iyi geldiğini belirtmektedir.

Siz değerli okurlarımız her şeyin en iyisine layıktır. Sağlığınız bizim için çok değerlidir. Kış aylarında adaçayını bol bol tüketmeyi unutmayın. Bu yazımızı paylaşarak insanlığın bilgilenmesini sağlayabilir misiniz? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.