Japon ve Çinli Kadınların Bakım Sırları Pirinç Suyunda Saklı!

Çoğu insan güzelleşmek için çeşitli yollar deniyor ama artık buna gerek yok. Japon ve Çinli kadınlar cilt bakımı ve sağlıklı saçların sırrını sanki çözdüler.

Çin ve Japonya’da pirinç suyu uzun zamandır saç bakımı için kullanılıyor: saçlarınızın uzamasını sağlıyor ve yumuşatıyor. Buna Japon göreneğinde yu-su-ru adı veriliyor. Japonya’dan dünyaya yayılan pirinç suyunun saçlarınız ve cildiniz için çokça yararı bulunuyor.

Sağlıklı Cilt Ve Saçlara Kavuşmak İçin Ne Yapılır?

100 gram pirinci güzelce yıkayın üzerine 480 mililitre su aktarın. Karıştırdıktan sonra pirincin suyla birlikte kabın içinde 30 dakika süre ile dinlenmesini sağlayın. Akabinde, pirinci boşaltın ama suyu tutun. Buyurun faydalarına bir göz atalım.

Yüz Temizleyici

Yumuşak ve parlak bir cilt kazanmak için yüzünüzü pirinç suyuyla temizleyin. Pamuklu bir pedin üzerine biraz su aktarın ve bunu yüzünüze masaj yapmak için kullanın. Cildinizi canlandırmak için haftada birkaç defa tekrarlayın. Ayrıca gözeneklerinizi küçültmenizi sağlar.

Egzama

Pirinç suyu egzamanın sebep olduğu tahrişi hafifletir. Temiz bir bezi pirinç suyuna batırın ve tahriş olmuş ciltte birkaç dakika süre ile bekletin. Kuruduktan sonra yıkayın.

Güneş Yanığı

Güneş yanığını yatıştırmak için de pirinç suyu kullanılabilir. Bu su cildin kızarıklığını azaltacak ve serinlik oluşturacaktır. Daha çok soğutmak istiyorsanız, suyu buzdolabına bırakın ve ardından pamuklu bir pedin üzerine koyduktan sonra sıkıntılı bölgeye uygulayın.

Saç

Saçlarınızı güçlendirmek için pirinç suyunu kullanabilirsiniz. Saçınızı normalde yaptığınız gibi şampuan ile yıkayın. Daha sonra saçınızın üzerine bolca pirinç suyu dökün. Saç derinize hafif bir şekilde masaj yapın ve ardından suyla durulayın.

Saç Kremi

Pirinç suyunu saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Pirinç suyuna birkaç damla lavanta yağı koyun ve akabinde suyu saçınıza dökün. Masaj yapın ve 10 dakika süre ile bekletin. Sonrasında, ılık suyla yıkayın.

Lütfen yararlı bulduğunuz içerikleri çevrenizle paylaşmayı ihmal etmeyin.