Japon Çocukları Neden Büyüklerine İtaat Ederler?

Japon Çocukları Neden Büyüklerine İtaat Ederler?

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmeyiz ama Japon çocukları ailelerine çok bağlı ve saygılıdırlar. Bu durumun oluşmasında Japon annelerin, çocuklarına olan ilgisi ve onlara canları gibi bakması önem arz etmektedir. Bu ebeveynlik tarzı, kurallara riayet eden ve iyi huylu olan samimi çocuklar ile sonuçlanır.

Japonya gerçekten harika bir ülke. Başka artılarının yanı sıra, Japon çocukları çok itaatkar, iyi huylu, kibar ve düşüncelidir. Kuralları öğrenir, onlara uyar ve davranışlarını kendilerinden beklendiği şekilde icra eder. Bu tür bir çocuk yetiştirme yöntemi gerçekten muazzamdır.

Japon anne babalar, çocuklarının kendilerine sağlanan örnekle uygun davranışları öğreneceğinden emindir. Bu bakımdan, çocuklarının bir gelişim gösterdiklerinden kendileri sorumludurlar.

Japon anne ve babaların, kendilerine her zaman itaat eden çocukları nasıl yetiştirdiklerini merak ediyorsunuzdur. Bildiğimiz Batı çocuk yetiştirme uygulamalarından çok farklı olduğunu göreceksiniz.

Japon Çocuklar İtaat Eder Ve Çok İyi Huyludur

Yapılan bir araştırmada, Japon Aileleri bağlanma, empati ve uyumu desteklemektedir.

Bu araştırma, Japon çocukların, birer yetişkin olarak toplumsal manada davranmayı öğrendiklerini göstermiştir. Ancak, evde, çocuklar tamamen ebeveynlerine (özellikle annelerinde) bağımlıdırlar. Bağımlı olmaları istenirken, çocuklar da bunu kabul eder.

Japon anne babalar, çocuklarına bireysel olarak aşırı yakınlık göstererek, istediklerini yapma eğilimlerini azaltır. Bu yüzden çoğu Japon çocuk tantana çıkarmaz. (Ancak, her zaman istisnalar da vardır.)

Japonya’da Bağlılık

Ebeveynler, özellikle anneler, çocuklarıyla çok yakın bir ilişkiye sahiptir. Ebeveynler bu yakınlığı teşvik eder ve bağımlılığı da güçlendirir. Japonya’da adet olduğu üzere, ebeveynler çocukların giyim ve yemek ihtiyaçlarından sorumludur. Ayrıca, çocukları 6 yaşına gelene kadar birlikte uyumaya çalışırlar.

Anne ve çocuk arasındaki ilişki samimidir. İki ayrı ve bağımsız insan olmak yerine pratikte bir birey olup, “akıllarını paylaşırlar”. Bir çocuğun hayatının ilk üç yılında, anneleri onları gittiği her yere götürür.

Japonya’da anneler çocuklarına gerçekten kendilerini adarlar. Japon bir çocuğun üç yaşından önce kreşe veya anaokuluna gitmesi olası değildir. Resmi okul eğitimi bu yaşta başlar.

Japon Çocuk Yetiştirme Teknikleri

Pek çok Japon ailesi, çocuk yetiştirmenin Konfüçyüsçü lük felsefi inancına dayandığından dolayı, çocuklarının iyi davrandığına inanmaktadır.

Bu çocuk yetiştirme tarzı, Konfüçyüsçü çocukları iyilikle eğitme idealinde temel bulmaktadır. Sonuçta, bu erdem, iç huzur ve sevinç üretir.

Hayırla kalınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.