Japon Buluşu. Sağ Burun Deliğiniz Kapatın Ve…

Uykunuz gelmiyorsa ve hala koyunları sayıyorsanız “moon breathing (ay solunumu)” adı verilen Japon nefes alma tekniği aradığınız cevap olabilir. Yapmanız gereken şey, bir burun deliğinizi kapatıp solunumu diğeriyle yapmak.

Ay solunumu için yapmanız lazım gelen tek şey, uzanmak ve sağ başparmağınızla sağ burun deliğinizi yavaşça kapatmak. Ardından sol burun deliğinizden nefes alıp vermelisiniz.

Uzmanlar “Gece 3 olduğunda ve aklım değişik düşüncelerle meşgul olduğunda uyumama yardımcı olan mini bir nefes egzersizini, uyuyamadığınız geceler için tavsiye ediliyor” diye belirttiler.

Zihninizi susturup duygularınızı yatıştırabilmek için gerçekten basit ve hızlı bir teknik, stresli olduğunuz anlarda aklınızda tutabileceğiniz güzel bir egzersiz. Ayrıca kitap okumak zihnimizi toparlayacağı için uyumadan önce kitap okumak önerilir. Telefonla yatakta çok meşgul olmamakta uyumaya yardımcı olacaktır.

Araştırmacılara göre erken yatıp erken kalkmak vücut için daha yararlıdır. Çünkü fecir vakti insanın işe en iyi yoğunlaştığı ve bereketli olan vakitlerdir. Böyle olursa gün boyu dinç olunur ve gece uyku bozukluğu olmaz.

Uzmanlar “nefes almanın beyinde noradrenalin adı verilen zorlandığımızda, meraklandığımızda, egzersiz yaptığımızda, veya duygusal olarak tetiklendiğimizde salınan doğal kimyasal aracının seviyelerini doğrudan etkilediğini” gözlemlemiştir. Kalitesiz uykunun duygusal strese sebep olduğunu unutmamak gerek.

Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmayı ihmal etmeyin.