İşte Parlak Bir Lavabo İçin İhtiyacınız Olan Tek Malzeme

Aslına bakarsak temizlik işi, göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Eğer banyo ve mutfak temizliği söz konusu ise, işler biraz daha zorlaşır. Bir de zararlı kimyasallar kullanmadan iyi bir temizlik yapmaya çalışıyorsanız, sizi zor bir süreç bekliyor diyebiliriz. Eğer siz de temizliğe çok vakit ayırıyor ama bu vakti azaltmak istiyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Genelde lavabo ve musluk kenarlarında kireçleri temizlemesi oldukça güç ve can sıkıcı bir vaziyettir. Bu kireçlerin oluşma nedeni, suda bulunan minerallerin musluk kenarlarında birikmesi ve sonra kurumasıdır. Bazen de bu kireçlerden kurtulmak neredeyse imkansız hale gelebilir.

Fakat, sizinle paylaşacağımız bu yöntem sayesinde bu kireçlerden kurtulmak, ışıldayan bir lavabo ve musluğa kavuşmak çok daha kolay bir hal alacaktır. Birde bu yöntemi uygularken sadece 1 maddeye ihtiyacınız olacak.

Çoğu ev probleminin çözümünde kullanıldığı gibi, bu problemin çözümünde de ilk akla gelen madde ise; sirke.

Yapmanız gereken ilk şey sirkeyi bir kaseye boşaltmak. Ardından eski veya bir daha kullanmayacağınız bir tşört parçasını toz bezi haline getirin. Lavabo çevresini tamamen kurulayın. Bez parçasını sirkenin içine batırın ve bu bezi, musluğun çevresine iyice sarın. 1 saat kadar bu şekilde bekletin. Duruma göre bezin üstüne biraz daha sirke dökebilirsiniz.

1 saat sonra bezi sökün ve bezle kapattığınız alanı bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla iyice silin. Bez yerine sünger kullanmamızın nedeni, musluk çevresinin çizilmesini önlemektir.

Dikkatli baktığınızda kireçlerin yavaşça gittiğini göreceksiniz ve bir süre sonra lavabo ve çevresi parlamaya başlayacaktır. Gerek duyduğunuz takdirde bu işlemi tekrar yapabilirsiniz. Böylece, hiç bir zararlı kimyasal ve temizlik ürünü kullanmadan, sadece sirke yardımıyla ışıl ışıl parıldayan bir lavaboya kavuşabilirsiniz.