Isırgan Otunun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu doğada bulunan birçok mineral ve vitamin bulunan bir bitki türüdür. Doğada doğal olarak bulunduğundan yanlışlıkla eliniz veya çıplak vücudunuzun herhangi bir yeriyle temasınız halinde elinizi ve vücudunuzu yakan, cildinizi tahriş eden bir bitkidir.

Isırgan otu vücutta hücreleri yeniler ve destekler. Kanımızdaki alyuvar yapımını artırır. Yaprakları ve sürgünleri salata şeklinde ya da pişirilerek tüketildiğinde, kansere karşı etkilidir. Genel itibariyle suda haşlama yapılır ve kavrularak börek şeklinde daha çok tüketilmektedir.

Isırgan otu, Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyunda, viranelik, yol kenarları ve duvar diplerinde bulunan bir senelik tek evcikli otsu bir bitkidir. sonbahardan ilkbaharın sonuna dek kendiliğinden de bahçelerde bol miktarda yetişen ve pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir ottur. Isırgan otunun özellikle yaygın olan 2 türü, tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Isırgan yaprağı çayının başlıca faydaları arasında, idrar arttırır, ödemi çözer, kanı temizler, kan üretimini arttırır, vücuttaki iltihabı giderir, demir eksikliğini giderir ve organizmayı uyarıcı özellikleri sıralanabilir. Ayrıca böbrek taşının oluşumunu önlemektedir.

Temel özellikleri nedeni ile romatizma ve gut, romatizma eklem deformasyonları, böbrek ve idrar yolları iltihabı, teşhis konamayan şiddetli baş ağrıları, mide ve bağırsak ülseri, prostat büyümesi, böbrek ve safrakesesi taşı, kansızlık ve alyuvarlar eksikliği, güçsüzlük ve bitkinlik halleri, demir eksikliği, tüm alerjik sorunlar (bahar nezlesi dâhil)  egzama, ergenlik sivilceleri ve fistüllere karışı etkili olmaktadır.

Bütün bu hastalıklara karşı uygulanacak yaprak çayı tedavisi, 2-4 haftalık kürler halinde uygulanabilir.

Bu süre boyunca, günde 2-4 bardak bitki çayı, tatlandırıcı hiç bir ürün kullanılmadan öğün aralarında, sıcakken tüketilebilir. Ağır kalp ve böbrek hastalığından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kökler, eğer istenirse her zaman yaprakla karıştırılarak kullanılabilir. Ama öncelikle,

Prostat büyümelerine karşı etkilidir.

Ayrıca, yalnız kök ve ya yaprakla birlikte hazırlanan su ile baş yıkandığında, saç dökülmesi durur, saçlar parlaklık kazanır, kepeklenme sona erer. Bu konuda değerli hocamız Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamızın saçlarımız için ısırgan otu kürünü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Uyarıcı Ve Güçlendirici

Tohumlar, öncelikle organizmayı uyarıcı, güçlendirici ve savunma sistemini destekleyici özelliklere sahip olduğu için, yaşlılarda güçlendirici amaçlı olarak kullanılabilir.

Yeşil ısırgan otu, sapın dibinden kesilerek, romatizma, gut, eklem deformasyonu, siyatik ve lumbagoya karşı, doğrudan sorunlu bölgeye sürülerek de kullanılabilir. Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle, uzun süreli, rahatlatıcı bir sıcaklık oluşur ve ağrı diner.

Tansiyonu düzenler ve kalp sağlığını korur.

Solunum sistemine iyi gelir ve öksürüğü keser.

Anne sütünün kalitesini arttırır.

Doğa tüm hazinelerini biz insanoğluna sunmaktadır. Sağlıklı ve huzurlu bir hayat dileğiyle, hayırla kalınız.