‘İnatçı Leke’ Deyip Geçmeyin! Meğer Temizliği Çok Kolaymış

Ev işleri tahmininizden çok daha rahat olabilir. Bir de ucuza mal oluyorsa! Temizlik işlemini kolaylaştırmanıza yardımcı olacak 8 parlak öneriyi organik zamanı okurları için bir araya getirdik!

Sirke İle Sert Su Lekelerini Çıkarın

Musluk ve çevresinde oluşan su lekelerini sirke ile çıkarabilirsiniz. Kağıt havluyu sirkeye batırın musluğun etrafına sarın 30-60 dakika arası bekleyin ve durulayın.

Ütü İle Halıdaki Sert Lekeleri Çıkarın

Ütüyü önce ısıtın. Amonyak ve sıcak suyu karıştırın. Karışımı halıya sürün üzerine temiz bir bez serin ve ütülemeye başlayın. Leke gidene kadar devam edin.

Yastıkdaki Sarı Lekelerden Kurtulmak İçin

Sarı yastıklar çok kötü görünür ve kimse üzerinde uyumak istemez. Neyse ki, temizlemenin bir yolu var. Toz haline getirilmiş çamaşır deterjanı, toz bulaşık makinesi deterjanı ve boraksa ihtiyacınız vardır. Yastığınızın yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin, akabinde yastık kılıfını veya yastık koruyucusunu çıkartın. Bir tencerede su kaynatın. 1 fincan toz deterjan, 1 fincan toz bulaşık makinesi deterjanı ve 1/2 fincan boraksı karıştırın. İçindekiler çözülene kadar iyice karıştırın. Karışımı kirli yastığı batırabileceğiniz bir leğene dökün. 30 dakika boyunca bu karışımda bekletin ve arada bir çevirin. Akabinde, çamaşır makinesinde yastıkları tam bir yıkama döngüsünden geçirin.

Çöp Öğütücüdeki Kokudan Kurtulmak İçin Limon Küpleri

Çöpünüzdeki keskin kokudan kurtulmak için buz kalıplarına küçük limonlar bırakın ve üzerlerine beyaz sirke ekleyerek dondurucuya koyun. Donmuş küplerden bir iki tanesini çöp öğütücünüze atın.

Bulaşık Makinesi Temizliği İçin

Bulaşık makinelerinin de ara ara temizlenmesi gerekir. Yiyecek parçaları, gres yağı ve sabun pisliği içerisinde zararlı bakteriler oluşturabilir, kötü görünmelerini ve kötü kokmasına neden olur ve verimlerini düşürür. Beyaz sirke ve karbonat bu yağları temizler ve kokuları giderir. Bulaşık makinenizin alt rafını dışarı çekin, boşaltma alanını kontrol edin ve varsa sert yiyecek parçalarını çöpe atın. Bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kaseyi beyaz sirke ile doldurun ve bulaşık makinenizin üst rafına yerleştirin. En sıcak su ayarını ayarlayın ve bir döngü boyunca çalıştırın. Döngü bittikten sonra, tabana bol miktarda karbonat serpin ve kısa bir döngü boyunca (sıcak suyla) tekrar çalıştırın. Bulaşık makinenizde küf varsa, alt kısmına 1 bardak çamaşır suyu ekleyin ve kısa bir süre ile (sıcak suyla) çalıştırın.
Önemli Bilgi: Bulaşık makinenizin paslanmaz çelik bir iç kısmı varsa, çamaşır suyu kullanmayın. Çamaşır suyu bunu paslandırabilir!

Çamaşır Suyu Kullanmadan Kıyafetleri Beyazlatmanın Yolu

Beyazlarınız gri mi yoksa sarı mı görünüyor, birde çamaşır suyu kullanmaktan hoşlanmıyor musunuz? Bir yol var. Su, limon suyu ve hidrojen peroksit bunun için iyi bir yol. Büyük bir kapta 12 bardak su, 1/4 bardak limon suyu ve 1 bardak hidrojen peroksit karıştırın. Her tür çamaşır takımı için 2 bardak koyun.

Klozet Kenarı İçin Kağıt Havlu Ve Beyaz Sirke Kullanın

Klozetinizin kenarı ara sıra temizlenmesi zor olabilir! İşte bunu kolaylaştıracak bir çözüm yolu. Beyaz sirke ve kâğıt havlulara ihtiyacınız olacaktır. Kağıt havluları sirke içine bastırın. Havluları klozetinizin alt tarafına geçirin. Birkaç saat ıslanmalarını bekleyin, akabinde kağıt havluları çıkarın ve jantı temizleyin.

Paslanmaz Çelik Buzdolabınız İçin Araba Cilası

Paslanmaz çelik bir buzdolabının temizlenmesi azcık zor olabilir, ama endişelenmenize lüzum yok. Yüzeye hafif araba cilası sürün ve mikro fiber bezle silin.

Lütfen arkadaşlarınızla bu yararlı gördüğünüz içerikleri paylaşmayı ihmal etmeyin. Şimdiden teşekkür ederiz.