İnatçı Kahve Lekeleri Nasıl Çıkar?

Siz değerli okurlarımız için yazımı hazırlarken bir Türk kahvesi olsa da içsem. Ya da siz değerli okurlarımız bu yazımızı okurken birisi Türk kahvesi yapsa da içseniz. Kahvelerimizi içerken bazen olumsuzluklarda olabilir. Kahvemiz üzerimize dökülebilir. Leke yapabilir. Kahve lekelerinin çıkması zor olabilmektedir. Ancak yöntemini bilirsek bu zor gibi görünen sorun bizim için kolay olabilir. Kahve lekelerine karşı siz değerli organik zamanı okurlarımız için bir yazı dizisi hazırladık. Kahve lekelerinden nasıl kurtuluruz. Buyurun yöntemlerimizle sizi baş başa bırakıyoruz

Unutmayın, ne kadar hızlı hareket ederseniz, leke o kadar kolay çıkarırsınız.

1.yöntem: Kahve Lekeniz Yeni Mi?

Kahve Lekeniz Yeni İse Yapılacak Şey Çok Basit: Lekeyi soğuk su altında durulayın. Dikkat etmeniz gereken tek şey ise; lekeyi kumaş elyafına kadar ovalamamak. Lekeyi doğrudan musluğun altına tutun. Böylece kahvenin daha fazla yayılmasını engellersiniz.

2.Yöntem: Sıvı Çamaşır Deterjanı Kullanın

Lekeyi Soğuk Su altında Çıkarmaya Çalışmak İşe Yaramadıysa; lekeyi soğuk suyla birleştirilmiş sıvı çamaşır deterjanı ile ovalayarak geçirmeyi deneyin. Evde hiç sıvı deterjanınız yoksa biraz bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Deterjanı lekenin üzerinde yaklaşık beş dakika bekletin. Deterjanın kurumadığından emin olmalısınız.

Daha Sonra Soğuk Suyla Durulayın. Eğer Leke Sizi Hala Rahatsız Ediyorsa; sıvı çamaşır deterjanını yukarıda tarif edildiği gibi lekenin üzerine sürün. Fakat daha sonra  kıyafetinizi tamamen bir kova suya batırın. Lekeyi dikkatlice ovalamak için her beş dakikada bir kovadan çıkarın. Düzgünce durulayın.

3.Yöntem: Sirke İle Temizlemek

Çamaşır deterjanı da kahve lekenizi çıkarmadı mı? Diğer yöntemimize geçiyoruz. Bir şişe beyaz sirke alın. Hamur kıvamına gelinceye kadar bir kaşık toz deterjan ile biraz beyaz sirkeyi karıştırın. Hazırladığınız karışımı lekeye uygulayın ve eski bir diş fırçası ile fırçalayın. Daha sonra, düzgünce durulayın.

4.Yöntem: Leke Sökücü

Yukardaki yöntemlerin hiçbiri bir işe yaramadı mı? Denenecek en son yöntem, jel formundaki bir leke çıkarıcıdır. Lekenin her iki tarafına da jel leke çıkarıcıyı sürün, böylece kumaşın liflerine düzgün bir şekilde nüfuz edebilir. Beş dakika bekletin ve sonrasında normal yıkama yapın.

Son Yöntem: Kontrol Edin

Kahve lekelerini çıkarmanın en önemli noktası, kıyafeti kurutucuya koymadan ya da yüksek sıcaklıkta yıkamadan önce lekenin tamamen geçtiğinden emin olmaktır. Lekenin tamamen geçip geçmediğini kontrol etmek için giysinizi ışığa doğru tutun. Leke henüz geçmediyse, tüm bu süreci tekrar etmelisiniz.

İnşallah değerli okurlarımız sizlere yardımcı olabilmişizdir. Kahvenizi içerken aklınıza gelmek dileğiyle. Bir kahve fincanın kırk yıl hatırı var derler. Esen kalınız.