Hızlı Ve Etkili: Evde Yüz Maskesi Tarifleri

Salatalık, yoğurt, domates ve bal sağlığımıza yararlı olduğu gibi cildimize de bir o kadar yararlıdır. Devamlı hazır bakım ürünleri kullanmak yerine evde bulunan malzemelerden maske hazırlayabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz 3 değişik ve etkili yüz maskesi tarifi.

1. Yumuşak Bir Cilt için Avakado Maskesi

Avakado maskesi bilhassa çok az zamanınız olduğunda bir kurtarıcı gibidir. Hele kış aylarında kuruyan ve gerilen cildinizi, avakadonun yumuşatıcı ve esnetici özelliği ile hızlıca onarabilirsiniz.

Hazırlanışı:
Olgunlaşmış bir avakadoyu soyup ezin. Bir yemek kaşığı yoğurt katıp güzelce macun kıvamına gelene dek karıştırın. Yüzünüzü yıkayarak kirlerden arındırın. Bu karışımı yüz ve boyun bölgesine uygulayabilirsiniz. 15 dakika bekletin ve ardından havlu ile cildinizden temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayın ve yumuşak bir cilde sahip olun.

2. Tazelenmek İçin Salatalık Maskesi

Salatalık içerdiği besleyici özelliğiyle sağlığımıza gayet faydalıdır. Bunun için yalnızca yiyerek değil yüzümüze maske yaparak da salatalığın faydalarından yararlanabilirsiniz. İçerdiği A ve C vitaminleri ile yüzünüzü canlandırabilir ve hücrelerinizi yenileyebilirsiniz.

Hazırlanışı:
Orta halli bir salatalığı güzelce yıkayıp püre haline getirin. İçerisine bir yemek kaşığı quark koyun ve güzelce karıştırın. Bu karışımı yüzünüzde en az 15 dk bekletin ve ardından suyla durulayın. Cildinizin canlandığını hissedeceksiniz.

3. Bakım İçin Bal Maskesi

Güneşlendikten ve kuru havaya maruz kaldıktan sonra cilt tahriş olur ve hassaslaşır. Bunun için cildinize zengin içeriğe sahip olan bal maskesini uygulayabilirsiniz. C vitamini sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar ve demir oranını dengeler. İçerdiği B1 ve B2 vitaminleri ile cilde yeni bir görünüm sağlar.

Hazırlanışı:
2 çorba kaşığı balı biraz ısıtın. Ardından 2 yemek kaşığı quark ve 2 çay kaşığı zeytinyağıyla iyice karıştırın. Maske çok sıvı olduysa biraz daha quark koyabilirsiniz. (Yüzünüze uygularken yatarak uygulayın.) Maskeyi 15-20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra su ile durulayın.