Hıçkırığı Hafife Almayın Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Hıçkırık, birden bire başlıyor ve genellikle ciddi bir hastalık olarak görülmüyor. Ancak uzun zaman sürmesi halinde rahatsız eden bir sağlık problemine dönüşebiliyor. Hıçkırık, birtakım manevralarla kolayca geçebilirken, bazen son derece uzun olabiliyor. Kesik kesik ya da peş peşe olan hıçkırık krizleri uzun sürüp geçmeyebiliyor ve stres yaratabiliyor. Hatta uzun süren hıçkırıklar beyin damarlarında tıkanmaya bile neden olabiliyor.

Uzmanların açıklamalarına bir göz atalım.

Aylarca Sürebiliyor

Hıçkırık, solunum kaslarından diyaframın ve bazen kaburgalar arasındaki kasların ritmik kasılmalarıyla meydana gelir. Ani ve hızlı bir şekilde nefes alma hareketi, ses tellerinin kapanmasıyla kesilir. Bu sırada çıkan “hıçk” sesi nedeniyle hıçkırık olarak adlandırılır. Yaklaşık olarak dakikada 4-60 defa tekrarlayarak devam edebilir. Hıçkırık tipleri sürelerine göre değişir, 48 saatten kısa ise akut hıçkırıktır, 2-30 gün sürenler ‘inatçı’ ve 1 aydan uzun sürenler ise ‘dayanılmaz’ hıçkırık olarak adlandırılır.

Hayatı Olumsuz Etkiliyor

Hıçkırık ekseriyetle mide bağırsak sistemi ve merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları sonucunda meydana çıkar. Akut hıçkırıklar genellikle çocuklarda görülür ve ekseri kendiliğinden geçer. Uzun zaman sürdüğünde kişinin hayatını dayanılmaz hale getirebilir. Yemek yemesini, uykusunu ve sosyalleşmesini önemli derecede ağırlaştırır. Tanımlanmış yüzün üzerinde hıçkırık sebebi vardır ama devamlı olan ve geçmeyen hıçkırık şikayetlerin de merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları düşünülmelidir.

Hıçkırılığı Tetikleyen Nedenler

Reflü hastalığı
Midenin aşırı yemek veya gazlı içeceklerle gerilmesi
Aşırı acılı beslenme
Fazla alkol alımı
Akciğerlerin sigara veya rahatsız edici kokularla uyarılması
Aşırı coşku veya üzüntü durumu

Uzun Süre Devam Eden Hıçkırık Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir

Hıçkırık tek sorun ise akla beyin hastalıkları gelmez, beraberinde başka belirtilerin de olması gerekir. Reflü ve mide fıtığı ilk akla gelebilecek sebepler arasında sayılabilir. Koroner arter hastalığı, perikardit ve aort anevrizması gibi kalp hastalıkları araştırılmalıdır. Burun, geniz, gırtlak hastalıkları incelenmeli, dış kulak yolu yabancı cisimleri de düşünülmelidir. Ayrıca elektrolit dengesizlikleri, üremi, hiperglisemi, zehirlenmeler veya bazı ilaçların yan etkileri olarak da hıçkırık görülebilmektedir. Ayrıca anksiyete, aşırı stres ve öfori gibi psikolojik sıkıntılar sonucunda hıçkırık görülebilir.

Tedavi İçin Altta Yatan Sebep Tespit Edilmeli

Birden bire başlayan ve kısa süreli hıçkırık tedavisi için bir takım fiziksel manevralar faydalı olabilir. Bunları burun ve geniz uygulamaları, vagus sinirinin uyarılması ve solunum manevralarıdır. İnatçı ve dayanılmaz hıçkırık tedavisi için altta yatan hastalığın tespit edilmesi çok faydalıdır. Ancak sebebi saptanamayan veya altta yatan hastalığın tedavi edilemediği durumlarda semptomatik ilaç tedavileri uygulamak gerekebilir.

Hıçkırık sırasında uygulanabilecek yöntemler şunlardır;

Buruna sirke çekmek
Limon veya amonyak gibi keskin kokulu bir maddeyi koklamak
Hızlı nefes alıp vermek.
Derin bir nefes alıp soluğumuzu tutmak.
Boğazda öğürme refleksini uyarmak için küçük bir kaşıkla dilin gerisine dokunmak. .
Buz yutmak ya da buzlu su içmek
Yüzü soğuk suyla yıkamak ya da yüze soğuk kompres uygulamak

Siz kıymetli Organik Zamanı okurları için derlediğimiz yazıyı beğendiğinizi umuyoruz. Lütfen çevrenizle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın.