Hiçbir Kimyasal Yok! Sadece Limon Sürüp Bekletin

Sert Kimyasallar Olmadan Sararan Kıyafetleri Tekrar Beyazlatmanın 5 Yeni Yolu

Beyaz, bembeyaz, kar gibi beyaz, kim istemez ki? bembeyaz kıyafet giymeyi. Sararmayan, solmayan beyaz renkli kıyafet. Beyaz bir gömlek ya da elbise kuşkusuz vazgeçilmez kıyafetlerimizden. Zamanla sararan ve rengi solan kıyafetleri ne yazık ki ilk günkü gibi giyemiyoruz. Neyse ki siz değerli okurlarımız için kıyafetlerimizi ilk günkü gibi, bembeyaz giyebilmek için birkaç yeni öneriyi bir araya getirdik. Hem de zararlı kimyasal maddeler kullanmadan.

Giysilerinizi zararlı kimyasallar veya ağartıcılar olmadan siz değerli organik zamanı okuyucularımız için,  beyazlatmak için 5 doğal yöntemi sizler için yazıyoruz.. İşte ilk yolu.

Güneşi Kullanın

Beyaz çamaşırlarınızı yıkadıktan, çamaşırlarınızı güneşe serin ve kurumasını bekleyin. Güneş hem beyazlarınızı daha beyaz yapacak hem de üstünde lekeler varsa yok edecektir.

Limon Kullanın

Limon ve limon suyu, beyaz elbiselerinize yeni bir parıltı kazandırabilecek mükemmel bir beyazlatıcıdır. 3 litre sıcak suyun içerisine yarım bardak limon suyunu koyun ve iyice karıştırın. Elbiselerinizi 1 saat hatta vaktiniz bol ise bir gece bekletin. Bu karışım içerisinden kıyafetlerinizi çıkarın ve makineye koyun, ve makinenizi her zamanki gibi çalıştırın. Limon suyunu, giysilerinizden pas lekelerini çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Pas lekesinin üzerine limon suyu uygulayın ve biraz krem tartar serpin. Solüsyonu leke üzerine sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Lekenin geçtiğini göreceksiniz. Daha sonra makinenizde her zamanki gibi yıkayın.

Yıkama Sırasında Beyaz Sirke Ekleyin

Sirke, genel itibariyle her yönüyle çok yararlı bir sıvıdır. Kıyafetlerimizin de çok yakın ve güvenli dostudur.  Çamaşırların beyazlatılmasından ve çıkarılması zor lekelerin giderilmesinden, koku giderilmesine kadar, sirke bütün bunları ve daha fazlasını yapabilir. Beyaz çamaşırlarınızı beyazlatmak için, 1/4 bardak limon suyu ile 1/4 fincan damıtılmış beyaz sirkeyi karıştırın. Bu çözeltiyi ağartıcıya alternatif olarak kullanın. Bununla birlikte kokulu kıyafetleriniz varsa son durulama işlemi sırasında çamaşır makinesine 1 bardak sirke ekleyerek kokuları giderebilirsiniz.

Karbonat Ekleyin

Karbonat kimyasal olarak yıkama tozu (sodyum karbonat) ile çok benzerdir ve bu nedenle benzer şekilde kullanılabilir. Karbonat ayrıca doğal bir koku gidericidir. Bu nedenle kıyafetleriniz sadece daha parlak olmayacak, aynı zamanda daha doğal olacaktır. Karbonat aynı zamanda hafif bir antiseptiktir, bu nedenle çamaşırlarınız ve çamaşır makineniz bakteri üremesine karşı korunacaktır.

Doğal Çamaşır Deterjanı Kullanın

Günümüzde artık birçoğumuz sadece kimyasal deterjanları tercih ediyoruz ancak bugün doğal olanları da tercih edebiliriz. Aynı kimyasal deterjanlar gibi onlar da kıyafetlerinizi temizlemede ve beyazlatmada etkindir. Bitki içerikli enzimler ve doğal minerallerden oluşan doğal deterjanlar, sentetik deterjanlar kadar sert değildir yani kıyafetlerinizin ömrünü kısaltmazlar. Kimyasal ürünler kıyafetlerimizin ömrünü kısaltmaktadırlar.