Hiç Masum Değil! Kansere Bile Neden Olabiliyor

Güneş insanoğlunun olmazsa olmazıdır. Güneş girmeyen eve doktor girermiş diye atasözümüz bile mevcuttur. Güneş bizim dostumuzdur. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu günümüzde güneşinde zararları olabilmektedir. Güneşe uzun süre maruz kalmak,  ilerleyen yaşlarda deri kanserlerine sebep olabilmektedir.

Güneşin bir dost yüzü de bir de düşman yüzü mevcuttur. Önemli olanın ikisinin de farkında olarak hareket etmektir.

Güneşin dost yüzünün hayati önem taşımaktadır. ‘Doğada yaşayan her canlı güneşten yararlanmaktadır. Güneşlenmekle elde ettiğimiz ılıklık, gevşeme, parlaklık ve enerji duygusu bize daha iyi olma halini sağlamaktadır. Genel ritmimizi düzenleyen, iyi, zinde ve mutlu hissetmemizi de gün ışığının sayesinde salınımı olan bazı hormonlara borçluyuz. Kemik ve doku oluşumu, kanserden korunma, enerjik hissetmek gibi birçok konuda D vitamininin önemi biliniyor. D vitamininin en iyi kaynağı da yine güneş ışınlarıdır. D vitamini vücudumuz için olmazsa olmazlarımızdandır. Özellikle küçük çocukların kemik gelişiminin için güneş ışığı görmeleri gerekmektedir. Yine belirli dozda güneş ışığı almak pek çok deri hastalığını iyileştirir. Uygun dozda alınan ultraviyole ışını cildin doğal bir koruma kalkanı geliştirmesini sağlamaktadır.

Güneş sayesinde dünyaya ulaşan enerji, elektromanyetik ışın demetlerinden oluşmaktadır. ‘Bu ışınlar görülebilen ve görülemeyen (ultraviyole-UV) olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda UV ışınları da kendi içinde üç kısma ayrılır. Atmosferin koruyucu kalkanı sebebiyle biz ancak UVA ve UVB yi hissederiz. UVB güneşin daha zararlı dalga boyuna sahip ışığıdır. Deri kanserlerinden birinci derecede sorumludur. UVA, UVB nin zararlı etkilerini artırır. Erken bronzlaşma başlıca UVA etkisiyle olur, güneşteyken deri koyulaşır ama güneşten uzaklaşınca hemen solar ve melanin miktarı artmaz, mevcut melanin de kimyasal değişiklikler olur. Geç bronzlaşma, 72 saat sonra ortaya çıkar ve daha kalıcıdır. Deride melanin artışına bağlıdır ve UVB etkisiyle olur. Güneşin zararlı etkileri maalesef hızla ortaya çıkan ve masum olduğu düşünülen kızarıklık, kaşıntı, yanma, soyulma gibi nedenler ortaya çıkabilmektedir. Hatta ilerleyen yaşlarda deri kanserine bile neden olabilmektedir.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın belki de en önemli yolu bilinçlenmektir. Çocukluktan itibaren bu bilince sahip olmamız güneşin zararlı etkilerini en aza indirecektir . Öte yandan uygun kıyafet ve aksesuar seçiminin yanı sıra güneşten koruyucu ürünlerin de doğru biçimde kullanımı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmada fayda sağlayacaktır.

Yapılması gerekenler genel olarak, güneşe çıkarken şapka, eldiven kullanılması, UV filtreli gözlükler takılması, kıyafetlerin açıkta bıraktığı deri bölgelere güneşten koruyucu kremlerin sürülmesi, güneş kremlerini sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca kullanılması, hamile ve çocukların fiziksel filtre şeklinde olan güneş koruyucuları tercih etmesi, güneş kremlerinin güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmesi ve güneşe çıkınca bir daha sürülüp, en geç  3 saatte bir tekrar sürülmesi olarak sayılabilir. Yüzme ve havluyla kurulanma bu 3 saatlik süreyi kısaltmaktadır. Hiçbir güneş kremi yüzde 100 koruma etkisi göstermeyecektir.  Özellikle 10:00-16:00 saatleri arasında güneşte fazla kalınmaması gerekmektedir.